Jaskra — przyczyny, objawy, leczenie

0
507
Jaskra

Eksperci potwierdzają, że jaskrę może mieć ponad milion Polaków, natomiast nie wszystkie przypadki zostają zdiagnozowane, ponieważ chorzy bardzo często nie mają nawet świadomości rozwijającego się schorzenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że jaskry nie można bagatelizować, w skrajnych przypadkach prowadzi ona do nieodwracalnej ślepoty. Dowiedz się, jakie są przyczyny jaskry, jak się objawia, aby można było ją wykryć już we wczesnym stadium rozwoju i na czym polega skuteczne leczenie tej choroby. Zachęcamy do lektury. 

Najczęściej diagnozowane przyczyny jaskry

Jednoznaczną przyczyną jaskry jest zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej, które uszkadza nerw wzrokowy. W zdrowym oku znajduje się wodnista ciecz, której przepływ zostaje zaburzony właśnie w wyniku zwiększonego ciśnienia. 

Jak objawia się jaskra?

Okazuje się, że objawy jaskry nie zawsze jednoznacznie wskazują na tę choroby, przez co problemy z widzeniem są bagatelizowane, a pacjent nie udaje się na wizytę do okulisty. Symptomem, który powinien zaniepokoić i skierować do lekarza jest pogarszający się obraz widzenia. Staje się on nie tylko rozmyty, ale w polu widzenia pojawia otoczka, patrząc centralnie na dany przedmiot. To tzw. widzenie aureoli. 

Ponadto, osoba, u której diagnozuje się jaskrę, może zauważyć zawężone pole widzenia, tzw. widzenie tunelowe, oczy mogą boleć, a gałka oczna może być mocno zaczerwieniona. Jaskra wywołuje też ogólne pogorszenie wzroku, co może być mylone z krótkowzrocznością. Objawy tej choroby oczu mogą występować w różnym natężeniu i nie muszą pojawiać się wszystkie jednocześnie. W początkowym stadium są wręcz niezauważalne, przez co chory nie ma nawet świadomości rozwoju tego groźnego schorzenia. Właśnie, chociażby dlatego wizyty u okulisty powinny być rutynowe i realizowane kontrolnie przynajmniej raz w roku. Pamiętajmy, że chociaż jaskra pojawia się z reguły u osób dorosłych, to mali pacjenci również są na nią narażeni. 

Skuteczne sposoby leczenia jaskry

W celu diagnostyki, a następnie dobrania odpowiedniej metody leczenia jaskry, pacjent poddawany jest specjalistycznym badaniom okulistycznym. 

W celu wykrycia jaskry realizuje się przede wszystkim gonioskopie, tonometrię, perymetrię, badanie HRT, badanie GDX, badanie UBM oraz jaskrowe badanie OCT. Od ich wyników zależeć będzie zastosowana metoda niwelowania jaskry. 

W ramach nowoczesnego leczenia jaskry coraz częściej realizuje się laseroterapię, zaś w skrajnych przypadkach, w których choroba jest już w silnie zaawansowanym stadium rozwoju, konieczne może być leczenie chirurgiczne. Metoda laserowa przynosi najlepsze efekty w przypadku leczenia jaskry u małych pacjentów oraz w początkowych etapach choroby. Tutaj znowu ogromne znaczenie ma szybka i profesjonalna diagnostyka. 

Co istotne, leczenie jaskry może być w pełni skuteczne i jednorazowe, a chory może odzyskać pełny komfort i najlepszą jakość widzenia. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here