Dla kogo przeznaczone są soczewki progresywne?

0
5973
Dla kogo przeznaczone są soczewki progresywne?

Zapewne większość z nas zdaje sobie sprawę z mnogości wad wzroku, które mogą nas dotyczyć – a tym samym, z szerokiego wyboru różnego rodzaju szkieł korekcyjnych. Prawdopodobnie nie raz zdarzyło nam się spotkać również z takim terminem jak okulary progresywne. Dla kogo są one dedykowane oraz jak działają?

Okulary dla osób z prezbiopią

Nim poznamy bliżej progresy, należy dowiedzieć się, czym jest prezbiopia. Często nazywana jest starczowzrocznością, dotyka ludzi po ukończeniu 40 – 45 roku życia. Prezbiopia to utrata naturalnej zdolności akomodacji oka. Utrudnia to widzenie na odległość, osoby dotknięte tą dolegliwością przykładowo często muszą przesadnie oddalać od siebie czytaną gazetę lub obsługiwany telefon – gdyż w przeciwnym wypadku widzenie w bliży jest utrudnione. Problemy mogą również występować podczas schodzenia po schodach lub prowadząc samochód.

Jak radzić sobie z prezbiopią?

Celem poprawy widoczności w przypadku cierpienia na starczowzroczność – należy używać odpowiednich szkieł korekcyjnych. Osoby z tą dolegliwością radzą sobie często wykorzystując na zmianę dwie pary okularów – jedne do widzenia w bliży (do czytania), drugie natomiast  służące do obserwowania obiektów w dali. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, dlaczego takie rozwiązanie jest niekomfortowe. Ponadto w pewnych sytuacjach nie jesteśmy w stanie zmienić okularów.

Dwie oddzielne pary okularów często są zastępowane przez szkła dwuogniskowe. Umożliwiają one prawidłowe widzenie w dali oraz bliży. Niestety widzenie pośrednie, w przypadku tego typu soczewek w dalszym ciągu jest zaburzone. Wadą okularów dwuogniskowych jest również widoczny oddzielny segment znajdujący na szkle – który wygląda nieestetycznie.

Pytając: dla kogo właściwie są soczewki okularowe progresywne, warto wiedzieć, iż jest to właśnie bezkompromisowe rozwiązanie dla osób z prezbiopią. Cechują się płynną zmianą mocy, najmniejsza znajduje się na górze, największa natomiast na dole. Soczewki okularowe progresywne w efekcie umożliwiają wyraźną widoczność w dali, bliży oraz widzenia pośredniego.

Soczewki okularowe JZO

W przypadku poszukiwania okularów tego typu, warto zapoznać się bliżej z ofertą marki JZO (dawniej Jeleniogórskie Zakłady Optyczne). Jest to firma z ponad 60 – letnim doświadczeniem w swojej branży. Gabinety optyczne, w których możemy zakupić okulary producenta JZO zlokalizowane są na terenie całej Polski.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here