Panie w ciąży z pewnością doświadczają wielu, często nieprzyjemnych objawów wynikających z ich stanu. Niemniej jednak na niektóre dolegliwości warto zwrócić znaczniewiększą uwagę. Mogą one bowiem sygnalizować o rozwoju cukrzycy ciążowej, która niekontrolowana jest zagrożeniem zarówno dla matki jak i dla samego dziecka. Wobec tego jak rozpoznać cukrzycę ciążową, a także jakie są przyczyny jej powstawania?
Czym jest cukrzyca ciążowa?
Cukrzyca ciążowa to tak naprawdę jedno z tych schorzeń, które w okresie ciąży doświadcza znaczna większość kobiet. Najprościej można określić ją jako stan, w którym utrzymuje się podwyższony poziom glukozy w krwi przyszłej mamy. Co ciekawe, cukrzyca ciążowa pojawia się jedynie u tych kobiet, które przed zajściem w ciąże nie miały zdiagnozowanej tradycyjnej cukrzycy i teoretycznie schorzenie to powinno ustąpić na krótko po porodzie. Przyszłe mamy powinny jednak bacznie obserwować wszelakie anomalie, które pojawiają się w tym okresie. Cukrzyca ciążowa wymaga kontrolowania, gdyż może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i kondycji mamy oraz jej malucha.
Jakie są przyczyny cukrzycy ciążowej?
Przyczyny cukrzycy ciążowej są dość jasno sprecyzowane przez medycynę. Winę za to ponoszą niektóre hormony, które w okresie ciąży mają ogromne wahania i mogą doprowadzić właśnie do tego, że w krwi przyszłej mamy będzie utrzymywał się zbyt wysoki poziom glukozy. Przyczyną cukrzycy ciążowej jest głównie wzrost hormonów, które uznaje się za antagonistów insuliny. Mowa tu między innymi o:
- estrogenie;
- progesteronie;
- prolaktynie;
- laktogenie łożyskowym.
To właśnie wzrost ich poziomu w ciąży jest uznawany za jedną, z głównych przyczyn cukrzycy ciążowej. W naturalny sposób, po porodzie hormony te wracają do swoich pierwotnych i optymalnych wartości, a cukrzyca ciążowa ustępuje.
Cukrzyca ciążowa- normy
Cukrzyca ciążowa nie jest schorzeniem trudnym do rozpoznania. Tak naprawdę znając normy cukrzycy ciążowej, młode mamy mogą samodzielnie skontrolować swój poziom cukru we krwi przy pomocy glukometru dostępnego np. na stronie: https://diabetyk24.pl/. Jednocześnie warto pamiętać, że samodzielna diagnostyka nigdy nie powinna być priorytetowa. Panie w ciąży, które podejrzewają, że mogło dojść do rozwoju cukrzycy ciążowej, powinny niezwłocznie udać się na pełną diagnostykę do lekarza specjalisty. Wykonane tam badania krwi pomogą dokonać precyzyjnego rozpoznania. Niemniej jednak za normy cukrzycy ciążowej uznaje się:
- poziom glukozy na czczo większy niż 7,0 mmol/l;
- poziom glukozy 2 godziny po podaniu 75 g glukozy wyższy lub równy 11,1 mmol/l
- przygodny poziom glukozy wyższy lub równy 11,1 mmol/l, któremu dodatkowo towarzyszą objawy hiperglikemii.
Powyżej zostały przedstawione ogólne kryteria, które pozwalają na rozpoznanie cukrzycy ciążowej u przyszłych mam.
Jakie są objawy cukrzycy ciążowej?
Objawy cukrzycy ciążowej zbiegają się zwykle z dolegliwościami, które w naturalny sposób odczuwa każda kobieta w ciąży. Wobec tego niektóre panie je bagatelizują. Jednak do najpopularniejszych objawów cukrzycy ciążowej, które powinny zbudzić niepokój u przyszłych mam, można zaliczyć:
- wzmożona senność- nawet jeśli nie występowała ona wcześniej i towarzyszą jej zmęczenie oraz mdłości (nie tylko poranne);
- często pojawiające się infekcje skórne- nawet jeśli przed ciążą one nie występowały;
- infekcje pochwy i pęcherza moczowego;
- oddawanie większej ilości moczu nawet do 3 litrów na dobę;
- zaburzenia widzenia;
- zbyt szybki wzrost płodu, względem stanu zaawansowania ciąży.
Jeśli przyszłe mamy zaobserwowały u siebie niepokojące objawy, powinny jak najszybciej udać się do specjalisty.