Częstomocz – jak leczyć?

0
589

Oddawanie moczu jest jedną z naturalnych, fizjologicznych czynności organizmu. Każdy z nas doskonale jednak wie, że odbywa się to z określoną częstotliwością. Niemniej jednak zdarzają się schorzenia układu moczowego, które powodują zaburzenie tej czynności. Jednym z nich jest częstomocz. Nadmierne oddawanie moczu w małej ilości znacznie utrudnia osobom dotkniętym tym schorzeniem normalne funkcjonowanie. Wobec tego jakie są przyczyny częstomoczu i jak go leczyć?

Jakie są przyczyny częstomoczu?

Częste oddawanie moczu, a także uczucie ciągłego parcia na pęcherz z pewnością wpływa na obniżenie jakości życia. Okazuje się jednak, że zaburzenie to, może mieć niezwykle wiele przyczyn. Jednak do najpopularniejszych z nich należą:

 • stany zapalne obejmujące zarówno cewkę moczową jaki i pęcherz moczowy
 • zapalenie gruczołu krokowego
 • przebieg kamicy nerkowej
 • nowotwór pęcherza moczowego
 • przepuklina pęcherza moczowego

Warto również zaznaczyć, że częstomocz dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety. Niemniej jednak w przypadku pań, może mieć on związek z ich aktywnością seksualną. Wobec tego częstomocz może wskazywać nawet na choroby weneryczne lub schorzenia układu rozrodczego. Kobiety powinny również być świadome tego, że częste oddawanie moczu naturalnie pojawia się w przebiegu ciąży. Wówczas mogą one zapewnić sobie komfort i higienę korzystając z wyrobów chłonnych. Wkładki urologiczne do nabycia na stronie chlonne24.pl okażą się niezbędną, doraźną pomocą.

Częstomocz – leczenie

Jeśli chodzi o leczenie częstomoczu to warto zauważyć, że nie leczy się samego zaburzenia, a raczej jego przyczynę. Zwykle powodem częstomoczu jest choroba, a to właśnie od jej diagnozy uzależnione jest późniejsze leczenie. Niezbędne jest więc wykonanie podstawowej diagnostyki, która obejmuje:

 • ogólne badanie moczu
 • USG pęcherza moczowego
 • ocena poziomu PSA- u panów
 • USG dopochwowe narządu rodnego- u pań

Leczenie schorzenia często wymaga konsultacji z lekarzem. Niekiedy stosuje się terapię farmakologiczną w postaci leków przeciwbólowych lub rozkurczowych.

Częstomocz- leczenie domowe

Warto zauważyć, że częstomocz nie zawsze może mieć związek z poważnymi dolegliwościami. Bardzo często jest on spowodowany standardowym zapaleniem pęcherza moczowego lub świadomym spożywaniem dużej ilości płynów. W takich przypadkach można zastosować na częstomocz leczenie domowe. W pierwszej kolejności jednak, warto nieco ograniczyć liczbę spożywanych płynów, jeśli podejrzewamy, że to właśnie płyny mogą być przyczyną zaburzenia. Jeśli jednak odczuwamy dodatkowo pieczenie przy oddawaniu moczu, a także czujemy nieustanne parcie na pęcherz, możemy być pewni, że częstomocz spowodowany jest zapaleniem pęcherza. Można skorzystać wówczas z dostępnych, ziołowych leków bez recepty. Jednak można zastosować na częstomocz leczenie naturalne. Na czym ono polega? Otóż paradoksalnie przy zapaleniu pęcherza trzeba zwiększyć liczbę przyjmowanych płynów, głównie wody. Ma to doprowadzić do szybszego wypłukania bakterii z dróg moczowych. Co więcej zaleca się również picie soku z żurawiny. Ma ona właściwości hamujące namnażanie się bakterii, które spowodowały zapalenie pęcherza. Pomocne mogą okazać się również napary z ziół. Te, które pomogą wyleczyć dolegliwość to chociażby:

 • ziele skrzypu polnego
 • korzeń lubczyku
 • pokrzywa
 • kora brzozy

Warto jednak wiedzieć, że niezbędne będzie picie ich regularnie. Efekty bowiem nie przyjdą od razu. Jeśli mamy tendencję do rozwoju zapalenia pęcherza moczowego, warto takie napary stosować w ramach profilaktyki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here