Astygmatyzm – leczenie laserowe

0
351
Astygmatyzm

Jeszcze kilkanaście lat temu osoby z wadami wzroku skazane były na noszenie okularów lub soczewek. Dzięki postępowi w medycynie, obecnie wady wzroku można trwale wyleczyć za pomocą lasera.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to, obok krótkowzroczności i nadwzroczności, najpopularniejsza wada wzroku, najczęściej występująca wspólnie z jedną z tych dwóch wad. W przypadku astygmatyzmu światło docierające do oka przez źrenicę i rogówkę nie skupia się na jednym punkcie, lecz na kilku. W efekcie tego obraz jest rozmyty i zamazany.

Astygmatyzm jest skutkiem niewłaściwej budowy gałki ocznej, która nie ma okrągłego kształtu, ale lekko spłaszczony. Może być wadą wrodzoną lub nabytą w wyniku mechanicznego uszkodzenia gałki ocznej.

Nieleczony astygmatyzm powoduje szybkie męczenie oczu, bóle głowy, dyskomfort widzenia podczas jazdy samochodem (zwłaszcza po zmroku), pracy przy komputerze lub oglądania telewizji.

Leczenie laserowe astygmatyzmu

Astygmatyzm leczenie laserowe https://www.artlife.com.pl/ najczęściej koryguje się za pomocą okularów cylindrycznych lub soczewek torycznych. Jest to jednak niwelowanie objawów, a nie leczenie wady.

Trwałe usunięcie astygmatyzmu możliwe jest dzięki operacji wykonanej laserowo. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, a cała procedura trwa jeden dzień. Po zakwalifikowaniu oczy pacjenta zakrapiane są kroplami znieczulającymi, a następnie – za pomocą promieni lasera – lekarz wykonuje korektę budowy oka i nadaje mu właściwy kształt. Po zabiegu przez kilka tygodni należy przestrzegać zaleceń lekarza. Dotyczą one przede wszystkim ograniczenia czynności, które mogą nadwyrężać oczy.

Laserowe leczenie astygmatyzmu może usunąć wadę do wielkości 6 dioptrii. Podczas jednego zabiegu usuwana jest także krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Najczęściej stosowane metody to LASEK/EBK, SBK LASIK oraz TransPRK. Metoda dobierana jest w zależności od wady wzroku i budowy gałki ocznej pacjenta.

Do laserowego leczenia astygmatyzmu nie mogą zostać zakwalifikowane osoby z wadą przekraczającą 6 dioptrii, chorujące na zaćmę, jaskrę, cukrzycę lub silną alergię.

Laserowe leczenie astygmatyzmu zapewnia komfort widzenia i nie ma później konieczności okresowego kontrolowania wzroku i kupowania nowych okularów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here