Czym są napady paniki i gdzie warto szukać pomocy?

0
512

Napady paniki występują u wielu osób i mają różne przyczyny. Podpowiadamy, czym się charakteryzują, jakie są ich objawy oraz gdzie warto szukać wsparcia. Poznaj kilka cennych wskazówek, dzięki którym pomożesz sobie lub osobom w Twoim otoczeniu.

Czym są napady paniki?

Napady paniki to rodzaj zaburzeń lękowych. Atak paniki to krótkotrwały epizod skrajnie nasilonego lęku. Taki stan może trwać przez kilka minut i ustępować stopniowo. Napady nie muszą mieć konkretnej przyczyny, choć niekiedy są związane z innymi zaburzeniami lękowymi bądź różnego rodzaju chorobami somatycznymi.

Ataki paniki negatywnie wpływają na komfort życia, lecz można z nimi skutecznie walczyć. Przekonali się o tym pacjenci Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic oraz  PsychoMedic.online. Aby umówić się na wizytę online, wystarczy zajrzeć na stronę, wybrać termin porozmawiać z doświadczonym specjalistą. Dzięki temu możesz liczyć na trafną diagnozę i podpowiedź, czy powinieneś skonsultować się z psychiatrą, czy też podstawą Twojego leczenia powinna być terapia psychologiczna.

Objawy napadu paniki

Podczas ataku paniki pojawiają się objawy somatyczne, które mogą mieć zróżnicowany charakter. Do najczęściej wskazywanych symptomów należy kołatanie serca czy wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Dochodzi również do dolegliwości bólowych w klatce piersiowej, pocenia się, przyspieszonego oddechu oraz duszności.

Należy podkreślić, że powyższe objawy związane są aktywnością układu nerwowego. Chociaż powodują one dyskomfort, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia. Niestety nie każdy o tym wie, więc atakom często towarzyszy lęk przed śmiercią. Zdarza się, że osoba z zaburzeniami lęku napadowego (tak fachowo określa się ataki paniki) obawia się, że symptomy oznaczają zawał serca lub inny poważny stan. Wówczas trudno zachować spokój i właściwie ocenić sytuację.

Jak rozwiązać ten problem?

Osoby, którym ataki towarzyszą od niedawna, często stawiają na środki uspokajające, lecz te zapewniają tylko chwilową ulgę. Inni ignorują problemy, licząc na to, że za jakiś czas miną. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie wsparcie specjalisty. Doświadczony psychoterapeuta lub psychiatra po przeprowadzeniu wywiadu zaproponuje skuteczne metody terapii i pomoże pokonać Ci trudności.

Brak odpowiedniego wsparcia pogłębi problem, a napady paniki będą powtarzać się częściej. Ponadto najpewniej skomplikują relacje społeczne, a także utrudnią funkcjonowanie w szkole czy w pracy. Jest to związane z ciągłym strachem przed wystąpieniem napadu paniki, który występuje u większości pacjentów, którzy zmagają się z powtarzającymi się napadami lękowymi. Jednak dzięki sprawdzonym metodom terapii, eksperci z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych pomogli już wielu pacjentom i zdecydowanie warto im zaufać. To doskonała propozycja dla wszystkich osób, które pragną zapomnieć o atakach i skupić się na życiu rodzinnym oraz poświęcić czas pasjom. Postaw na pomoc specjalistów, którzy już od lat cieszą się bardzo wysoką renomą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here