5 często spotykanych uzależnień – jak je rozpoznać?

0
665
5 często spotykanych uzależnień

Osoby uzależnione potrafią doskonale kryć się ze swoim nałogiem i często oszukują nie tylko bliskich, ale nawet same siebie. Jednocześnie wczesna diagnoza i szybkie rozpoczęcie leczenia mają ogromny wpływ na długość trwania terapii i szanse na wyjście ze szponów nałogu. Sprawdź, co może wskazywać na pojawienie się problemu z uzależnieniem od określonych substancji lub zachowań.

Narkomania

Zazwyczaj najłatwiej można rozpoznać objawy fizyczne np. rozszerzone źrenice bądź nagłe pogorszenie się stanu uzębienia. Narkomania leczenie może mieć jednak nieco opóźnione, gdy uzależniony potrafi ukryć zmiany w wyglądzie. Z kolei problemy ze strony psychiki np. zaburzenia snu, drażliwość czy też stany depresyjne można pomylić z innymi dolegliwościami. Nowe znajomości, izolacja społeczna, zaniedbywanie pracy i inne zmiany w stylu życia również nie zawsze muszą od razu skojarzyć się z uzależnieniem od narkotyków.

Alkoholizm

Alkoholicy potrafią świetnie kryć się ze swoim nałogiem. Niekiedy otoczenie dowiaduje się o alkoholizmie dopiero w zaawansowanym stadium choroby, gdy osoba uzależniona zaczyna poważnie zaniedbywać swoją higienę, życie osobiste i obowiązki zawodowe. Na problem z nadużywaniem alkoholu może wskazywać m.in. to, że ktoś nie potrafi sobie odmówić wypicia czy też staje się drażliwy w przypadku braku dostępu do trunków. Na dodatek wielu alkoholików wstydzi się swojego nałogu i pije w ukryciu bez towarzystwa.

Seksoholizm

Seksoholik może odczuwać fizyczny i psychiczny głód, który przypomina syndrom odstawienia np. narkotyków lub alkoholu. Mogą pojawić się bóle mięśni, ataki paniki czy też problemy z koncentracją. Co ciekawe, wbrew pozorom podjęcie czynności seksualnych wcale nie przynosi osobie uzależnionej uczucia spełnienia. Na dodatek seks ma zazwyczaj charakter kompulsywny. Seksoholicy mają przeważnie również problem ze stworzeniem stałej relacji i zachowaniem wierności. Z czasem nałóg może im utrudniać normalne funkcjonowanie.

Pracoholizm

Pracoholizm jest często bagatelizowany. Jest to jednak bardzo poważny problem, który może zupełnie zniszczyć życie pracoholika i jego najbliższych. Człowiek uzależniony od pracy nie tylko bierze nadgodziny i może bez końca rozmawiać o swoich obowiązkach zawodowych. Bardzo często wraz z narastaniem problemu taka osoba przestaje interesować się innymi rzeczami, zaniedbuje rodzinę i ma silne poczucie marnowania czasu, gdy zajmuje się czymś innym niż praca.

Uzależnienie od hazardu

W dobie Internetu problem z uzależnieniem od hazardu przybrał na sile. Kiedyś konieczne było wybranie się do kasyna bądź salonu gier. Na dodatek obecnie można nawet płacić online. Osoby szukające pomocy w serwisie najlepszeterapie.pl często dla hazardu zrezygnowały z pasji, ograniczyły czas spędzony z bliskimi i zaniedbywały pracę. Ponadto straciły poczucie czasu i np. zapominały o śnie i jedzeniu. Problemy z kontrolą nad hazardem doprowadziły je również do problemów finansowych, ponieważ były w stanie zrobić wszystko, żeby móc kontynuować grę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here