Terapia tlenem to coraz częściej wykorzystywany sposób leczenia licznych schorzeń.
Okazuje się, że oddychanie 100% tlenem podawanym w warunkach zwiększonego ciśnienia, czyli w specjalnej komorze, ma dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Dowiedz się, kiedy zaleca się terapię w komorze hiperbarycznej, jak przebiegają zabiegi i na jakie efekty można liczyć.
Zalety ekspozycji na tlen hiperbaryczny
Terapia tlenem odbywa się w specjalnej komorze. Dzięki temu na jego działanie wystawiane jest całe ciało. Tlen przenika do czerwonych krwinek, a komórki macierzyste pobudzane są do procesów regeneracyjnych. Jednak naturalna odbudowa tkanek nie jest jedyną zaletą terapii tlenem. Komora hiperbaryczna ma o wiele więcej zalet.
Dostarczenie 100% tlenu poprawia krążenie krwi, przyspiesza gojenie się ran, zwalcza stany zapalne, zakażenia bakteryjne, grzybicze, wirusowe. Do tego zmniejsza obrzęki, spowalnia procesy starzenia się organizmu, oczyszcza ciało z toksyn i innych zanieczyszczeń. Co więcej, terapia w komorze hiperbarycznej poprawia zdolność seksualną, wzmacnia procesy koncentracji uwagi oraz pamięci i korzystnie wpływa na procesy trawienne oraz metabolizm.
Kiedy warto zastosować terapię w komorze hiperbarycznej?
Czy wiesz, że jedna sesja w komorze hiperbarycznej dostarcza do organizmu nawet 1 razy więcej tlenu aniżeli wtedy, gdy wdychamy go w normalnym procesie funkcjonowania? Do tego zabieg dostarcza w 100% czysty tlen o dobroczynnym działaniu. Medycy zalecają go w walce ze schorzeniami układu nerwowego, układu kostnego, układu krążenia, układu immunologicznego, układu pokarmowego, układu oddechowego czy układu moczowo-płciowego. Do tego terapia pozwala zwalczać szereg chorób z zakresu laryngologii oraz dermatologii.
Warto wiedzieć, że komora hiperbaryczna pozwala osiągnąć najlepsze efekty, jeśli terapia prowadzona jest regularnie, w indywidualnie ustalanych cyklach. O ilości i częstotliwości wykonywanych zabiegów tego rodzaju powinien decydować jedynie lekarz.
Każdy zabieg w komorze hiperbarycznej trwa od 45 do 90 minut. Zaleca się, by podczas terapii zrealizowanych zostało minimum 10 zabiegów, ale nie więcej niż 60 zabiegów. Terapię można oczywiście po jakimś czasie powtórzyć.
Czy każdy może korzystać z komory hiperbarycznej?
Okazuje się, że chociaż komora hiperbaryczna i podawany w niej 100% tlen, jest w pełni bezpieczna oraz nie wywołuje żadnych negatywnych skutków ubocznych, to z zabiegów z jej zastosowaniem nie może korzystać każdy. Przeciwwskazaniem jest ciąża, gorączka, padaczka, odma płucna, niewydolność serca, operacje zatok oraz ucha, choroba nowotworowa czy klaustrofobia.
Przed podjęciem decyzji o zabiegach w komorze hiperbarycznej zaleca się konsultację lekarską. Podczas wizyty medyk przedstawi walory działania komory ze 100% tlenem, opisze schemat przeprowadzanej terapii, wykluczy również ewentualne przeciwwskazania, rozpisze harmonogram wizyt, jak również przedstawi oczekiwane efekty kuracji.