Jak się leczyć medyczną marihuaną?

0
275
Jak się leczyć medyczną marihuaną

W odniesieniu do leczenia chorób przewlekłych i nie tylko, warto zaznaczyć, że medycyna konopna niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków, szczególnie przy regularnym stosowaniu. Medyczna marihuana w Polsce została zalegalizowana już w 2017 roku i od tamtego czasu można ją kupić w wybranych aptekach zajmujących się dystrybucją produktów zawierających kannabinoidy. Uwaga! Koszt terapii medyczną marihuaną należy pokryć z własnej kieszeni w 100%, gdyż leki tego typu nie są refundowane przez NFZ.

Oznacza to, że leczenie konopne może wiązać się z miesięcznym wydatkiem na poziomie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych – wszystko zależy od dawkowania oraz wykorzystywanej odmiany marihuany medycznej. To, ile kosztuje leczenie medyczną marihuaną, jest uzależnione przede wszystkim od tego, jak często pacjent będzie przyjmować substancję. Im większe dawki, tym więcej suszu medycznego trzeba kupić, co przełoży się na koszty leczenia marihuaną.

Leczenie konopne – jakie są właściwości kannabinoidalne konopi?

Oprócz dwóch oczywistych substancji zawierających się w medycznej marihuanie, czyli CBD i THC, warto wyróżnić też kilka innych składników, które wykazują dobroczynne działanie na organizm człowieka. Medycyna konopna wskazuje, że leczenie marihuaną pozwala na wysoce skuteczne redukowanie stresu, dolegliwości bólowych, a nawet problemów ze snem. Oczywiście schorzeń, na które może pomagać medyczna marihuana, jest znacznie więcej.

Ciekawostka! Marihuana lecznicza ma w sobie aż 18 grup chemicznych związków, które pozostają aktywne, z których dodatkowo wyodrębnia się aż 120 odmian kannabinoidów oraz 445 składników niekanabinoidowych. Wyróżniamy między innymi takie, jak:

  • Fitokanabinoidy – mogą korzystnie wpływać na funkcjonowanie układu ednokanabinoidowego w wyniku oddziaływania na receptory CBD1 i CBD2 w organizmie człowieka. Dzięki temu poprawia się metabolizm tego układu, a ten odpowiada za utrzymanie równowagi ciała, regulację procesów metabolicznych oraz poprawę nastroju. Co więcej, substancje tego typu mogą realnie wpływać na poziom motywacji człowieka do działania, modulację emocjonalną, a nawet zdolności do szybkiego uczenia się.

Jeśli chodzi o fitkanabinoidy, zaliczamy do nich takie, jak:

  • CBG – wykazuje działanie antybakteryjne, antydepresyjne, przeciwgrzybicze, a nawet wspomagające walkę z nowotworami.
  • CBC – może działać uspokajająco, przeciwzapalnie, łagodzi objawy depresji oraz redukuje zakażenia bakteryjne.
  • CBN – w połączeniu z THC może działać uspokajająco i skutecznie wspomagać walkę z oparzeniami poprzez zwiększenie tolerancji na ból ze względu na odczuwalną wrażliwość na ciepło przez skórę.
  • THCV – według specjalistów ten składnik zwiększa poczucie sytości, obniża stężenie glukozy we krwi, a dodatkowo redukuje uczucie bólu.

Kolejną grupą substancji, które zawierają się w marihuanie medycznej, są terpeny. Można je wyczuć w suszu konopnym, choć oprócz wyróżniającego się zapachu, terpeny mogą poprawiać nastrój, wspomagać pracę mózgu i procesy myślowe, uspokajać. Substancje tego typu to głównie: Pinen, Limonen, Mircen i Linalol. Co więcej, susz konopny zawiera także kanflawiny, które działają nawet do kilkudziesięciu razy mocniej niż aspiryna, a dodatkowo wykazują właściwości antyoksydacyjne i neuroprotekcyjne.

Szukając merytorycznych informacji na temat leczenia medyczną marihuaną, warto zajrzeć na: https://zielonakaretka.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here