Czym jest psychologiczna interwencja kryzysowa?

0
334
Czym jest psychologiczna interwencja kryzysowa

Sytuacje kryzysowe zdarzają się w życiu każdego z nas. Wiele osób doświadcza różnych traumatycznych przeżyć, do których należy między innymi śmierć osoby bliskiej. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych sposobów na poradzenie sobie w tej trudnej sytuacji. Jednym z ważnych sposobów na to, aby powrócić do normalnego, stabilnego życia, jest skorzystanie z pomocy psychologicznej.

Kryzys psychiczny

Ludzka psychika ma zadziwiającą i zachwycającą zdolność do tego, aby samodzielnie się naprawiać. Nie oznacza to jednak, że może zawsze poradzić sobie ze wszystkim. Niestety w wielu sytuacjach pomoc psychologa jest po prostu niezbędna.

Dzieje się tak wówczas, gdy pojawia się kryzys psychologiczny, czyli stan wywołany jakiegoś rodzaju wydarzeniem, który przekracza własne możliwości radzenia sobie pod względem emocjonalnym, psychicznym, a niejednokrotnie również fizycznym. Jest to sytuacja nagła, która uderza w światopogląd osoby, odbiera jej sens życia, zaburza normalne funkcjonowanie. Możemy podzielić je na kilka typów:

  • sytuacyjne, np. śmierć bliskiej osoby, wypadek, doświadczenie przemocy;
  • rozwojowe, np. związane z okresem dojrzewania, kryzysem wieku średniego;
  • egzystencjalne, np. pojawienie się wątpliwości dotyczących sensu działania, celu życiowego;
  • środowiskowe, np. uczestnictwo w kataklizmie, który dotknął większej grupy ludzi i był wywołany naturalnymi warunkami (powódź, trzęsienie ziemi).

Jakie są główne cechy psychologicznej interwencji kryzysowej?

Interwencje kryzysowe, jak sama nazwa wskazuje, to działania nakierowane na pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji, w której nie są w stanie samodzielnie sobie poradzić. Może być nakierowana na pojedyncze osoby, rodziny lub całe grupy, w zależności od wydarzeń i potrzeb, które się z nimi wiążą.

Interwencja kryzysowa to pomoc w sytuacji nagłej, która jest jednocześnie pomocą krótkoterminową. Zazwyczaj obejmuje od jednego do kilku, maksymalnie kilkunastu spotkań. Co ważne, mogą się one odbywać również na miejscu kryzysu, jeśli psycholog jest częścią zespołu interwencyjnego i na przykład przyjeżdża na miejsce wraz z policją.

Cele interwencji kryzysowej

Najważniejszym, ogólnym celem interwencji kryzysowej jest zapewnienie bezpieczeństwa i wsparcia osobie poszkodowanej. Psycholog dokonuje także oceny stanu pacjenta, dba o jego podstawowe potrzeby psychiczne i przygotowuje plan działania. Jego celem jest takie wprowadzanie zmian w zachowaniu i psychice pacjenta, aby jego stan uległ poprawie. Psycholog Poznań, który podejmuje się interwencji kryzysowej, posiada specjalne przygotowanie w tym zakresie. Jest specjalistą w zakresie rozpoznawania potrzeb osoby cierpiącej, a także w określaniu dokładnego jej stanu, nawet jeśli sama osoba będąca w kryzysie nie może dokładnie dokonać oceny sytuacji.

Ze względu na to, że kryzys może grozić rozwojem poważniejszych zaburzeń, a nawet próbą samobójczą, zabezpieczenie pacjenta jest priorytetem. Jednocześnie każda osoba, która doświadczyła traumatycznej sytuacji, powinna jak najszybciej zdecydować się na kontakt z psychologiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here