Woda jest nam niezbędna do życia. O ile człowiek jest w stanie przeżyć bez jedzenia nawet kilkanaście dni, o tyle bez wody może wytrzymać maksymalnie 4 do 7 dni. Nawodnienie organizmu to podstawa do codziennego funkcjonowania, a szczególnie zadbać o to należy wówczas, gdy prowadzimy aktywny tryb życia. Ile więc pić wody, aby zachować dobre zdrowie?
Przeczytaj też: http://www.and1.pl/ile-wody-pic-by-zachowac-forme/
Woda – ile tak naprawdę jej potrzebujemy?
Według naukowców woda stanowi nawet 60 procent masy całego naszego ciała. Nic więc dziwnego, że często słyszymy, iż nasze organizmy w większości składają się z wody. Ponadto nietrudno również wywnioskować, że woda ma ogromny wpływ na wszystkie procesy, zachodzące w naszym ciele.
Według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej mężczyźni powinni pić 2,5 litra wody na dobę, kobiety minimum 2 litry. Takie są wytyczne, jednak warto kierować się tym, co podpowiada nam organizm. Po szklankę wody sięgajmy wówczas, gdy czujemy pragnienie. Nawadnianie się na zapas, szczególnie przed intensywnym wysiłkiem fizycznym, może nie przynieść oczekiwanych przez nas rezultatów. Jeśli będziemy słuchać tego, co mówi nam nasze ciało, szybko zrozumiemy, jaka ilość wody jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Ma to ogromne znaczenie zarówno w kontekście dbania o to, aby nie doszło do odwodnienia, jak i przewodnienia. O tym drugim przypadku słyszeliśmy pewnie rzadko lub wcale, ale faktycznie wodę można przedawkować. Wówczas dochodzi do znacznego spadku sodu w organizmie, a to poważnie zaburza procesy metaboliczne.
Skąd mogę wiedzieć, że jestem odpowiednio nawodniony?
Kontrolowanie odpowiedniego nawodnienia organizmu to coś, nad czym powinniśmy skupiać się na co dzień, nie tylko podczas wysiłku fizycznego. Jest to bardzo proste do przeprowadzenia. Posłuży nam w tej kontroli sprawdzania koloru naszego moczu. Jeśli jest ciemny i gęsty to znak, że jesteśmy odwodnieni. Jeśli jest jasnożółty i rozrzedzony, wszystko jest w porządku, a nasz organizm jest prawidłowo nawodniony. Natomiast jeśli jest bezbarwny, pijemy zbyt dużo wody i musimy być ostrożni, gdyż może dojść do tak zwanego „zatrucia wodą”, czyli drastycznego spadku stężenia sodu w organizmie.
Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/dlaczego-pocenie-sie-nam-niezbedne-zycia/