Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

0
372
Rehabilitacja kręgosłupa

Po nieprawidłowej diagnozie przedoperacyjnej i późniejszej operacji kręgosłupa, niewłaściwa lub niewystarczająca rehabilitacja pooperacyjna jest prawdopodobnie drugą najczęstszą przyczyną ciągłego bólu pleców po operacji.

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

W wielu przypadkach operacja kręgosłupa jest konieczna, aby zapewnić pacjentowi wystarczającą ulgę w bólu pleców, powinna być ona jednak tylko jednym z elementów procesu leczenia. Niestety, niektórzy pacjenci uważają, że jeśli przeszli operację kręgosłupa, zostali „naprawieni” i nie jest konieczne dalsze leczenie. Prawdą jest, że dalsze terapie i rehabilitacja są zwykle konieczne, aby osiągnięty operacją pozytywny wynik był trwały.

Rehabilitacja po operacji kręgosłupaRehabilitacja po operacji kręgosłupa często zajmuje miesiące do nawet roku. Program rehabilitacji pooperacyjnej powinien obejmować przede wszystkim rozciąganie, wzmacnianie i kondycjonowanie mięśni pleców. Fizjoterapia zwykle rozpoczyna się 3-4 miesiące po operacji i zazwyczaj jednak trwa około 6 do 12 tygodni. Początkowo ćwiczenia rozciągające wykonuje się w celu zapewnienia maksymalnej elastyczności. Po tym, zwykle następują ćwiczenia aerobowe, poprawiające kondycję ciała. Zazwyczaj chodzi o tzw. trening oporowy, często z ciężarkami, w celu poprawy siły i stabilności ciała, a zwłaszcza mięśni kręgosłupa.

Jeśli po operacji nadal utrzymuje się ból, pomimo, iż upłynął odpowiedni czasu na wygojenie i rehabilitację, konieczne może okazać się rozważenie dalszej interwencji chirurgicznej, aby znaleźć nowe uszkodzenie lub inny rodzaj problemu, który mógł przyczynić się do bólu, odczuwanego przez pacjenta.

Warto pamiętać także, o czynnościach niewskazanych po przebytej operacji kręgosłupa

Niektóre czynności, które wiążą się z dużym oddziaływaniem na nasz kręgosłup, takie jak sprint lub bieganie, mogą nie być zalecane dla osób po przebytym leczeniu chirurgicznym. Może to powodować bowiem nadmierne obciążenie pleców i innych stawów. Warto również rozważyć rezygnację z takich aktywności jak np. granie w piłkę nożną, chyba że lekarz wyrazi na nie zgodę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here