Rehabilitacja po mastektomii

0
688

Mastektomia, czyli zabieg polegający na usunięciu polegający na amputacji jednej, bądź obu piersi jest wykonywany najczęściej w związku z wystąpieniem choroby nowotworowej u pacjentki. Ale czy tylko? Oczywiście, że nie. Nie ma zastrzeżenia, że zabieg ten można wykonać tylko i wyłącznie u pacjentek, u których wystąpiły zmiany nowotworowe. Mastektomii poddają się również kobiety transseksualne typu kobieta/mężczyzna w ramach swojej korekty płci. Po konsultacji z lekarzem osoby, które wyrażają taką chęć mogą otrzymać od niego skierowanie na wykonanie zabiegu.

Czym jest mastektomia?

Rehabilitacja po mastektomiiNiektóre kobiety decydują się na zabieg ze względów prewencyjnych. W dzisiejszych czasach bardzo nagłaśniane w mediach są sytuacje, w których życie kobiety jest zagrożone właśnie przez wystąpienie chorób piersi. Najczęściej są to schorzenia nowotworowe, które zostały zdiagnozowane zbyt późno, aby można było podjąć leczenie farmakologiczne, więc jedynym rozwiązaniem ratującym życie pacjentki jest chirurgiczne usunięcie piersi. Czy wykonywanie zabiegu, gdy kobieta jest całkowicie zdrowa a wyniki badań nie wskazują na to, aby w jej piersiach zaczęły rozwijać się żadne zmiany nowotworowe jest zasadne? Odpowiedź na to pytanie pozostawmy do rozpatrzenia każdej z pacjentek, która ma styczność z operacją. Poza tym mastektomia prewencyjna nadal nie chroni kobiety w stu procentach przed wystąpieniem raka. Istnieją przypadki, gdzie mimo amputacji piersi, zmiany nowotworowe się pojawiły. Zabieg zabiegowi nie równy, ponieważ wspomniana mastektomia dzieli się również na poszczególne typy. Przykładowo mastektomia radykalna to taka gdzie wycięciu podlegają obie piersi oraz węzły chłonne piersiowe i pachowe. Istnieje również typ zabiegu polegający na odjęciu tylko i wyłącznie chorej piersi, lecz wtedy występuje ryzyko przerzutów na zdrową. W takim wypadku zabieg będzie trzeba powtórzyć. Mastektomia to zabieg średnio skomplikowany, ale jak każda operacja wiążę się z rehabilitacją i przystosowaniem organizmu, głównie psychiki, do nowych okoliczności.

Rehabilitacja po mastektomii

Rehabilitacja po mastektomii pomaga w odzyskaniu pełnej zdolności fizycznej i równowagi psychicznej. Jej celem jest oczywiście poprawa ogólnej kondycji i zdolności fizycznych pacjentki. Rehabilitacja po zabiegu mastektomii może odbywać się zarówno w domu, jak i w szpitalu czy klinice, a jej główną zasadą powinno być umiarkowanie ćwiczeń w zależności od postępów pacjentki. Pamiętajmy, że rekonwalescencja ma służyć poprawie samopoczucia, a nie jego pogorszeniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here