Rehabilitacja po artroskopii kolana

0
161
Rehabilitacja po artroskopii kolana

Artroskopia stawu kolanowego jest jedną z najczęściej stosowanych metod diagnostyki i leczenia urazów kolana. Ta drobna operacja jest wykonywana przy użyciu instrumentu zwanego artroskopem.

Rehabilitacja po artroskopii kolana

Rehabilitacja po artroskopii kolanaArtroskopia stawu kolanowego jest skutecznym narzędziem w diagnozowaniu stanu stawów i potwierdzania leczenia problemów z kolanem, takich jak uszkodzenia łąkotki i zużycie chrząstki stawu biodrowego. Artroskopia może ostatecznie zapewnić ulgę w bólu kolana i poprawić znacznie jego ruchomość. Utrzymanie normalnego i aktywnego trybu życia z większym komfortem jest kluczową zaletą tej operacji. Większość osób jest w stanie chodzić z minimalnym utykaniem w ciągu jednego lub dwóch tygodni po operacji. Pierwsze, zauważalne korzyści wynikające z artroskopowej operacji kolana, pacjenci mogą dostrzec już w ciągu 4 do 6 tygodni. Zmniejszenie bólu i obrzęk oraz poprawa siły, ruchu i koordynacji kolana mogą trwać trzy do czterech miesięcy po operacji.

O ile artroskopia kolana jest bezpieczną metodą leczenia urazów kolana, istnieje pewne ryzyko, którego pacjenci powinni być świadomi. W zależności od stanu pacjenta i stawu, ryzyko to może obejmować obrzęk i sztywność stawu, krwawienie, zakrzepy krwi, zakażenie lub inne problemy z kolanem.

O tym, czy rehabilitacja po artroskopii kolana będzie konieczna, zwykle decyduje lekarz, na pierwszej wizycie pooperacyjnej. Niektórzy pacjenci bardzo szybko odzyskują ruch i mają minimalny obrzęk, dlatego terapia może nie być dla nich obligatoryjna. Twój chirurg zadecyduje ostatecznie, co jest dla Ciebie najlepsze.

Ćwicząc samodzielnie w domu, staraj się zginać i prostować kolano na tyle, na ile ból Ci pozwala

Pamiętaj jednak, że Twoje kolano może być spuchnięte i osiągnięcie pełnego ruchu jest często trudne przez kilka pierwszych dni. Twój mięsień czworogłowy może być mocno napięty tuż po zabiegu, dlatego postaraj się prostować nogę podnosząc ją, jeśli czynność ta nie jest zbyt bolesna. Jazda na rowerze stacjonarnym, chodzenie po bieżni, korzystanie z maszyny eliptycznej lub zwykłe spacery to dobre ćwiczenia, od momentu, kiedy kolano stanie się mniej bolesne.

Aby zmniejszyć obrzęk kolana lub uczucie dyskomfortu, użyj lodu. Okłady z lodu powinny być stosowane przez pierwszych kilka dni po operacji. Lód jest również pomocny, jeśli rozwinie się obrzęk, po wykonywanych ćwiczeniach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here