Rehabilitacja osób starszych

0
890

Ciało osoby starszej nigdy nie będzie funkcjonować tak dobrze jak ciało młodego i w pełni sprawnego człowieka. Problemy związane ze zdrowiem zaczynają się nasilać wraz z wiekiem i z czasem stają się nie do wytrzymania. Utrudniają już nie tylko wykonywanie poważniejszych aktywności, ale też zwykłe chodzenie i zajmowanie się domowymi obowiązkami. Dlatego tak ważna jest rehabilitacja osób starszych.

Problemy ze sprawnością u osób starszych

rehabilitacja osób starszychLudzie starsi z tego powodu dość często zapadają na różne choroby psychiczne. Mają dość tego, że muszą wiecznie prosić swoich bliskich o pomoc i to w załatwianiu najprostszych spraw. Nie chcą już dłużej leżeć i wgapiać się w telewizor. Nudzą się i przez to nieraz popadają w depresję, której ciężko jest im się później pozbyć. Rehabilitacja osób starszych ma na celu poprawić nie tylko ich stan fizyczny, ale też i stan psychiczny, który odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Nie można bowiem mieć motywacji do życia, jeśli jest się nieszczęśliwym i ze względu na kiepski stan własnego zdrowia ma się napady depresyjne lub niechęć do wszystkiego. Rehabilitacja, zwłaszcza ta dobrze przeprowadzona, może przyczynić się do lepszego funkcjonowania dosłownie całego organizmu. Oddziałuje ona silnie nie tylko na samo ciało, ale też i na to, co się znajduje tuż pod nim.

Brak aktywności fizycznej

Na ograniczenie swoich możliwości ruchowych często największy wpływ mają sami ludzie starsi. Codziennie czują się kiepsko, narzekają na bóle różnych mięśni i stawów. Dlatego stopniowo ograniczają swoją aktywność fizyczną w ciągu dnia. Przestają już samodzielnie chodzić na zakupy do zwykłych sklepów spożywczych. Proszą o to najbliższych lub sąsiadki albo z pomocą wnuków zamawiają produkty przez Internet. Nie odwiedzają koleżanek z bloku i nie jeżdżą do rodziny na różne uroczystości. Tylko sami przyjmują gości, aby przypadkiem nie wychylić się chociaż na chwilę ze swojego bezpiecznego i przytulnego azylu.

Jeżeli pacjent ze względu na występujące u niego choroby rzeczywiście nie może wychodzić z domu, a chciałby jednak to zrobić, czuje się tym wszystkim tak przytłoczony, iż ogranicza swoją aktywność do minimum. Nie tylko nie uczęszcza na spacery, czego nie wolno mu jest robić, ale ostatecznie rezygnuje nawet ze wstawania z łóżka i potrafi spędzać w nim dosłownie całe dnie i noce. Nawet najprostszy i najmniejszy ruch może mieć natomiast niesamowity wpływ na możliwości ruchowe starszej osoby. Jeżeli całymi dniami leży ona w łóżku i wstaje wyłącznie po to, by skorzystać z toalety, sama sobie szkodzi i sama robi z siebie osobę niepełnosprawną.

Rehabilitacja osób starszych

Rehabilitacja osób starszych jest kluczowa ze względu na to, iż kompletny brak aktywność fizycznej może przynieść okrutne konsekwencje. Najoczywistszą z nich będzie osłabienie wszystkich mięśni i ich zmniejszenie. Niepobudzane i nieaktywowane zaczną stopniowo zanikać, a kości utracą cenny dla nich wapień, przez co zostaną bardziej narażone na złamania i inne dolegliwości. Brak ruchu negatywnie oddziałuje także na układ oddechowy, co może prowadzić do pojawiania się bolesnych obrzęków na dosłownie całym ciele.

Jeżeli człowiek przestaje aktywować swoje ciało, oducza się z niego korzystać i pogarsza w ten sposób swoją koordynację ruchową. Próba przebiegnięcia paru metrów staje się największym życiowym wyzwaniem, a jednoczesne podniesienie lewej ręki i prawej nogi może okazać się zadaniem nie do wykonania. Ograniczona ilość wysiłku fizycznego jest też poważnym ciosem dla układu trawiennego, który w starszym wieku i tak jest już dość mocno spowolniony, dlatego wypadałoby do pobudzać do pracy. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się problemy z zaparciami czy nawet z oddawaniem moczu.

Jak powinna wyglądać rehabilitacja?

rehabilitacja osób starszychJeżeli sami mamy w domu osobę starszą, której stan zdrowia jest już naprawdę poważny i która nie potrafi samodzielnie się sobą zająć, musimy jej w tym oczywiście pomóc. W żadnym wypadku nie starajmy się jej jednak we wszystkim wyręczać i nie spędzajmy z nią dwudziestu czterech godzin na dobę. Pozwólmy choremu samemu się wykazać. Zamiast od razu prowadzić go pod rękę z łóżka w stronę łazienki czy przewozić go na wózku inwalidzkim, zachęćmy go do próby samodzielnego postawienia tych kilku kroków (o ile oczywiście pozwala na to lekarz prowadzący, a pacjent jest w stanie się ruszać).

Cały czas asekurujmy osobę starszą, jednakże nie wyciągajmy do niej ręki, jeśli nie ma takiej potrzeby. Jeżeli uda jej się przejść nawet tych kilka metrów w stronę łazienki, podczas gdy dotychczas zawsze robiła to z naszą pomocą, zmotywuje ją to do dalszych ćwiczeń i pracy nad własną sprawnością. Zachęcajmy ją do tego i pomagajmy w przeprowadzaniu tych krótkich i lekkich „treningów”. W ten sposób zadbamy nie tylko o sprawność osoby starszej, ale także i o jej zdrowie psychiczne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here