Rehabilitacja oddechowa

0
980
rehabilitacja oddechowa

Nie ulega wątpliwości, że oddech pełni niezwykle ważną rolę w naszym życiu. Człowiek bez powietrza jest w stanie przeżyć zaledwie kilka minut. Oprócz tego należy też podkreślić, że duże znaczenie ma prawidłowe oddychanie. Niestety większość z nas oddycha zbyt płytko. A można to zmienić dzięki odpowiednim ćwiczeniom oddechowym. Rehabilitacja oddechowa jest wskazana przede wszystkim dla osób chorujących na schorzenia układu oddechowego. Jest to seria żmudnych ćwiczeń, które jednak pozwalają zachować lepszą jakość życia chorych, oraz poprawić dotlenienie ich organizmów.

Rehabilitacja oddechowa

rehabilitacja oddechowaOsoby chorujące na schorzenia układu oddechowego często mają problem z prawidłowym oddychaniem. Osoby cierpiące na astmę oskrzelową boją się utraty tchu. Nie ulega wątpliwości, że oprócz przyjmowania odpowiednich leków przyda się także właściwie przeprowadzona rehabilitacja oddechowa. Na czym polega? Rehabilitacja tego typu polega na nauce efektywnego oddychania. Pacjent wykonuje ćwiczenia polegające na pogłębianiu wdechu i wydechu. Oprócz tego podejmuje aktywność fizyczną. Ćwiczenia są odpowiednio dobrane przez profesjonalistę. Warto podkreślić, że ćwiczenia tego typu nie powinny być zbytnio forsujące. Wykwalifikowani pracownicy medyczni przeprowadzają masaż klatki piersiowej oraz uczą pacjenta, jak powinien dbać o higienę górnych dróg oddechowych. Rehabilitacja pulmonologiczna jest szczególnie zalecana dla pacjentów po przebytym ciężkim zapaleniu płuc, chorujących na gruźlicę oraz astmę oskrzelową.

Wiele z proponowanych ćwiczeń można wykonywać z powodzeniem w domu. Warto również wspomnieć o drenażu oskrzeli. Drenaż oskrzeli jest często wykonywanym zabiegiem. Polega na oczyszczeniu oskrzeli z zalegającej wydzieliny. Ma to często miejsce w przypadku wielu chorób górnych dróg oddechowych. Pacjenci cierpiący na Mukowiscydozę, rzadką chorobę genetyczną, często odczuwają nieprzyjemne dolegliwości z powodu zalegającej w oskrzelach wydzieliny, która produkowana jest w nadmiarze. Tacy pacjenci mogą wiele skorzystać na odpowiednio przeprowadzonej rehabilitacji oddechowej. Odpowiednie ćwiczenia oddechowe, a także specjalistyczne zabiegi mające na celu poprawę jakości życia, mogą w istotny sposób pomóc pacjentowi w codziennym funkcjonowaniu. Z całą pewnością warto z tego skorzystać. Leczenie schorzeń układu oddechowego ma również znaczenie dla kondycji naszego organizmu. Kwestia bowiem odpowiedniego dopływu tlenu do krwi ma niebagatelne znaczenie.

Osoby cierpiące na schorzenia górnych dróg oddechowych powinny szczególnie dbać o siebie. Oprócz przyjmowania leków warto pomyśleć o odpowiednio dobranych ćwiczeniach oddechowych. Dzięki takim ćwiczeniom pacjent uczy się efektywnego oddychania. Wie również, jak postępować w razie niespodziewanego ataku choroby. Dzięki posiadanej wiedzy pacjenci czują się bezpieczniej.

Dlaczego oddech jest tak ważny?

Nie ma tutaj żadnej filozofii. Tlen jest człowiekowi potrzebny do życia. Nie każdy z nas jednak zdaje sobie sprawę jak prawidłowo należy oddychać. Wydaje nam się, że to czynność całkowicie naturalna i nie mamy na nią absolutnie żadnego wpływu. Jednak ćwiczenia z zakresu rehabilitacji oddechowej zadają kłam tej tezie. Mamy możliwość poprawy jakości naszego oddechu, a dzięki temu lepszego dotlenienia naszego organizmu. Lepsze dotlenienie naturalnie więcej tlenu w krwi. To również lepsza praca mózgu. Dotyczy to zwłaszcza osób, które cierpią na choroby układu oddechowego.

Choroby układu oddechowego?

rehabilitacja oddechowaJakie są najczęściej występujące schorzenia układu oddechowego? Przede wszystkim często można się spotkać z astmą oskrzelową. Często występuje ona również w literaturze fachowej jako dychawica. Na czym polega ta choroba? Z czym muszą się zmagać cierpiący na nią ludzie? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jest to choroba wywołana wirusowym zapaleniem dróg oddechowych. Czasami do jej pojawienia się przyczynia się również stres. Jest uznawana za chorobę cywilizacyjną i dotyka coraz większej części populacji. Niestety na dzień dzisiejszy uznawana jest za chorobę nieuleczalną.

Mało jeszcze znaną przypadłością związaną z drogami oddechowymi jest schorzenie zwane bezdechem sennym. Jest to przerwa w oddychaniu, która trwa minimalnie 10 sekund. Oczywiście w zależności od przypadku może również trwać dłużej. Schorzenie to starcza spore zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia. W momencie zaistnienia bezdechu zanikają wszelkie czynności oddechowe organizmu, przez co tlen nie jest dostarczany do płuc, a w dalszej kolejności do płuc. Bezdech senny może występować częściej u osób otyłych, czy też u osób, które zmagają się z chorobami układu krążenia. Trudno wskazać odpowiednią metodę profilaktyki tej choroby. Wydaje się jednak, że bardzo istotna jest tutaj kwestia utrzymania odpowiedniej masy ciała, oraz aktywność fizyczna, która pozwala na utrzymanie dobrej kondycji układu krążenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here