Rehabilitacja ambulatoryjna

0
678
Rehabilitacja ambulatoryjna

W ramach ubezpieczenia można czerpać z trzech procedur rehabilitacji ambulatoryjnej: zabiegi w klinice, zabiegi w ramach oddziału dziennego także zabiegi, jakie są przeprowadzane w domu pacjenta.

Rehabilitacja ambulatoryjna

Rehabilitacja ambulatoryjnaRehabilitacja ambulatoryjna w ramach NFZ Istnieje jest w trzech odmianach. Pierwsza to zabiegi rehabilitacyjne, na jakie przychodzi się do kliniki. Kolejna droga to terapia w ramach oddziału dziennego, natomiast trzecia – zabiegi, jakie są realizowane w domu pacjenta. Na terapię kieruje specjalista ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowanie musi wymieniać:

  • pieczątkę tytułową z numerem umowy z NFZ
  • imię oraz nazwisko
  • PESEL
  • adres zameldowania/zamieszkania pacjenta
  • zidentyfikowanie w języku polskim
  • szyfr jednostki patologicznej
  • charakterystyka choroby aparatu ruchu, deficytu neurologicznego bądź odmiennej etiologii, dla której przydzielono nas na kurację
  • pokonane oraz współwystępujące dolegliwości oraz wiadomości dodatkowe (np. wszczepiony rozrusznik serca, metal w ciele – endoproteza, medykamenty, jakie mogą rzutować na mechanizm terapii)
  • zlecone zabiegi fizjoterapeutyczne z określeniem strefy ciała, strony (prawa, lewa), dodatkowo jeszcze liczba oraz dawki zaleconych zabiegów.

Druk musi być wzbogacony pieczątką i również podpisem specjalisty kierującego oraz datą wystawienia skierowania. Do skierowania musi być dołączony komplet badań udowadniających nieodzowność przeprowadzania takiej rehabilitacji. Skierowanie traci ważność, jak nie zostanie zarejestrowane w przeciągu 30 dni od chwili wystawienia.

Rehabilitacja ambulatoryjna w klinice

Ambulatoryjna rehabilitacja medyczna obejmuje poradę lekarską i także zabiegi fizjoterapeutyczne. Konsultacja specjalisty z kliniki medycznej nie jest konieczna do przystąpienia do terapii. Skierowanie na konkretne zabiegi fizykoterapeutyczne, np. standardowe zabiegi elekto- i magnetoterapii, może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Wyjątek stanowią pacjenci z wadą narządu ruchu, jaka jest spowodowana patologiami postawy. W takiej sytuacji skierowanie może wydać wyłącznie lekarz poradni rehabilitacji lekarskiej albo specjalista poradni ortopedycznej bądź traumatologicznej.

Lekarz kierujący na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych może zażądać wykonanie nie więcej niżeli 5 rodzajów zabiegów dziennie. Chorzy skierowani na zabiegi fizykoterapeutyczne mogą skorzystać maksymalnie z 10 zabiegów w jednym cyklu leczniczym na jedną przestrzeń ciała. Gdy specjalista stwierdzi nieodzowność długookresowego leczenia chorób długotrwałych, może wystawić skierowanie na 20 zabiegów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here