Łąkotka a rehabilitacja

0
617
Łąkotka a rehabilitacja

Ból stawu kolanowego jest bardzo dokuczliwy i potrafi zakłócić dotychczasowy tryb życia. Gdy boli noga w kolanie zmniejsza się mobilność człowieka, gdyż po prostu stara się on za wszelką cenę uniknąć bólu. A więc ogranicza zwoje czynności wymagające ruchu. Najbardziej dokuczliwy ból kolana pojawia się wtedy, gdy trzeba pokonać schody lub inne bariery architektoniczne. Staw kolanowy jest największym stawem w ciele człowieka. Poza tym jest stawem złożonym, bo łączy się kość udowa z kością piszczelową. Staw kolanowy posiada rzepkę i dwie łącznotkankowe łąkotki. To właśnie dzięki nim dopasowywane są powierzchnie stawowe podczas ruchu. W przypadku uszkodzenia musi być leczona łąkotka a rehabilitacja dopełni resztę i spowoduje, że nadal będzie możliwe funkcjonowania na pełnych obrotach.

Uszkodzenia stawu kolanowego

Łąkotka a rehabilitacjaCzęsto zdarza się uszkodzić staw kolanowy, gdyż narażony on jest na nieustanne przeciążenia. Jest drugim najbardziej obciążonym stawem w ciele człowieka zaraz po stawie skokowym. Uszkadza go nieustanny ruch, niefortunne postawienie nogi na podłożu, ciężka praca fizyczna, oraz nadwaga i otyłość. Gdyż staw niemogący udźwignąć masy ciała ulega degradacji. I zaczynają się kłopoty z chodzeniem. Uszkadzają się dwa elastyczne twory zbudowane z tkanki chrzęstnej włóknistej, które leżą pomiędzy kością udową, a kością piszczelową. Są one elementem dodatkowym w stawie kolanowym. W stawie tym znajduje się łąkotka boczna i łąkotkę przyśrodkową. Jedna i druga łąkotka ustawione są rogami do środka powierzchni stawowej. Natomiast od przodu połączone są przez wiązadło poprzeczne kolana. Gdy łąkotka zostaje uszkodzona pojawia się silny ból. Warto pamiętać, że zmiany w obrębie łąkotki prawie zawsze współistnieją z innymi urazami stawów. Przy uszkodzeniu dochodzi nie tylko do tego, że jest odczuwalny ból, ale także uczucie przeskakiwania w kolanie i trzaskania.

Łąkotka a rehabilitacja

Często występuje także obrzęk kolana. Gdy zostanie zdiagnozowany uraz łąkotki przy pomocy specjalistycznych badań, jak usg, rtg, czy tomografia komputerowa, wówczas wiadomo dokładnie, jak wielkie jest uszkodzenie. I jednocześnie wiadomo, jakie wdrożyć leczenie. Przy uszkodzenie rzadko pomaga leczenie zachowawcze. Najczęściej wykonywany jest zabieg chirurgiczny. Podczas operacji dokonuje się częściowego usunięcia łąkotki, przeszczepu lub stosuje się protezę. Następnie unieruchamia się kolano na 4 tygodnie. Aby możliwy był powrót do pełnej sprawności konieczna jest rehabilitacja.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here