Jesteś w trakcie treningu biegowego, źle ustawiasz stopę i czujesz rozpierający ból w kostce. Wiesz już, że w kolejnych tygodniach musisz zrezygnować z treningów. To tylko przykład, kiedy to chcemy, na ile to możliwe przyspieszyć powrót do sprawności. Rzecz w tym, że w sporcie nie tylko szybkość powrotu do niego się liczy. Znaczenie ma też jakość przygotowania do wznowienia aktywności, aby uniknąć odnowienia się kontuzji. Pomaga w tym sportowa fizjoterapia pourazowa – w poniższym artykule przybliżamy, na czym polega i dlaczego warto dobrze ją zaplanować.
Dlaczego fizjoterapia sportowa jest tak ważna w leczeniu kontuzji?
Fizjoterapia pozwala zmniejszyć ryzyko powikłań i nawrotu kontuzji. To jej najważniejsze wskazania, istotne dla każdego sportowca.
Cele pourazowej fizjoterapii sportowej to:
- zmniejszenie obrzęku,
- zmniejszenie bólu,
- utrzymanie siły mięśniowej w innych partiach nieobjętych urazem,
- usprawnienie procesu regeneracji tkanek,
- zminimalizowanie czasu wyłączenia z treningów,
- stopniowe przygotowanie do wznowienia aktywności,
- odbudowa propriocepcji i stabilizacji stawu lub kręgosłupa,
- odzyskanie siły i zakresu ruchu w odcinku objętym urazem,
- dbałość o elastyczność okolicznych tkanek i ewentualnych blizn powstałych na skutek urazu.
Które kontuzje sportowe w szczególności wymagają fizjoterapii?
Każda kontuzja, oprócz leczenia u ortopedy, powinna być skonsultowana także z fizjoterapeutą. Zarówno stany po złamaniach kości, jak i po zwichnięciach i skręceniach stawów. Podobnie – stany po zerwaniach, naderwaniach i naciągnięciach więzadeł lub mięśni.
Uprawiając sport zawodowo, po kontuzji dobrze jest także być pod opieką lekarza rehabilitacji medycznej i medycyny sportowej. Pomogą oni zaplanować usprawnianie i będą monitorować jego postępy. Zadecydują też o terminie powrotu do treningów. Fizjoterapeuta zaś poprowadzi Cię przez kolejne etapy leczenia, będzie wspomagał przy występujących dolegliwościach i pomoże odbudować utracone przez kontuzję funkcje. Przygotuje też do powrotu do treningów.
Więcej informacji: Fizjoterapia Warszawa
Fizjoterapia a gojenie tkanek – jakie zabiegi stosuje się po kontuzji?
Fizjoterapeuci korzystają z wielu metod pozwalających wspomóc gojenie tkanek po urazie. Przykładowo po złamaniu, w tym kiedy mamy do czynienia z utrudnionym zrostem kostnym, fizjoterapeuci stosują np. pole magnetyczne. To zabieg, który można wykonać nawet przez opatrunek gipsowy. Po urazach mięśni, więzadeł, ścięgien i stawów można wdrożyć laseroterapię (aktualnie niektóre placówki korzystają już także z lasera wysokoenergetycznego).
W fizjoterapii po urazach sportowych korzysta się także z elektroterapii (np. w leczeniu złamań – z jonoforezy z chlorkiem wapnia) i z nowego zabiegu – przezskórnej elektrolizy EPTE, stymulującej tkanki miękkie do regeneracji. Wartościowa jest także terapia manualna z TECAR, która wspiera gojenie nawet głębokich tkanek. Stosowana jest m.in. w skręceniach stawów i w naderwaniach ścięgien. Wspierać leczenie może też masaż.
Fizjoterapia w profilaktyce nawrotów kontuzji
Gdy już z pomocą fizjoterapii uda się ograniczyć obrzęk, zmniejszyć ból i wesprzeć gojenie, na odpowiednim etapie usprawniania fizjoterapeuta wdroży elementy profilaktyki odnowienia się urazu. To ważne, gdyż o nawrotowość kontuzji łatwo zwłaszcza w sporcie. Ma to miejsce np. wtedy, gdy wracamy do sportu po urazie zbyt wcześnie lub bez odpowiedniego przygotowania.
Aby bezpiecznie wrócić do sportu, potrzeba odbudowania dobrej stabilizacji stawu, czucia głębokiego i siły mięśniowej. I w tym także pomoże fizjoterapia. Fizjoterapeuta ułoży specjalny plan ćwiczeń uwzględniających odzyskanie prawidłowej propriocepcji zaburzonej przez uraz i stabilizacji stawów lub kręgosłupa. W nowoczesnych placówkach może posłużyć się także specjalistycznymi urządzeniami do ćwiczeń. Na koniec włączy też elementy treningu sportowego. Jest to konieczne, aby przygotować sportowca do pełnego powrotu do aktywności.
Fizjoterapia po urazach sportowych w Warszawie
Jeśli jesteś po kontuzji i szukasz fizjoterapii sportowej w Warszawie, sprawdź dostępność terminów w Centrum Fizjoterapii SPINETIC. Dzięki dwóm lokalizacjom placówki możesz skorzystać z fizjoterapii sportowej w warszawskim Ursynowie i na Woli. Każda z tych placówek jest w pełni wyposażona w sprzęt przydatny w fizjoterapii urazów sportowych. Można tu skorzystać z zabiegów z zakresu fizykoterapii (laser wysokoenergetyczny, elektroterapia, magnetoterapia, fala uderzeniowa, przezskórna elektroliza EPTE, terapia TECAR), terapii manualnej, masażu i kinezyterapii (w tym z ćwiczeń z wykorzystaniem systemów DAVID i Huber 360 do programowania i mierzenia efektów fizjoterapii). Konsultuje tu także lekarz ortopeda i lekarz rehabilitacji medycznej. Stanowi to pełne wsparcie w powrocie do sprawności.
Więcej informacji: https://spinetic.pl/rehabilitacja-sportowa/, +48 22 150 22 22 (Centrum Fizjoterapii Warszawa Ursynów, ul. Belgradzka 3) lub +48 22 150 22 00 (Centrum Fizjoterapii Warszawa Wola, ul. Waliców 13).
Bibliografia:
- Kraszewski, K. (2012). Zasady postępowania w urazach sportowców wyczynowych. Physical education, sport and health culture in modern society, (4 (20)), 372-376.
- Brzezińska, P., & Mieszkowski, J. P. (2015). Kompleksowe postępowanie fizjoterapeutyczne w skręceniu stawu skokowego. Journal of Education, Health and Sport, 5(9), 527-548.