Czy krwawienie z nosa u dzieci jest groźne i jak temu zapobiec?

0
1054
krwawienia z nosa
fot. pexels.com

Krew z nosa jest zjawiskiem niepokojącym – zwłaszcza u dzieci. Dowiedz się czy krwawienie powinno niepokoić, jak interweniować, gdy się pojawi oraz kiedy i czy w ogóle zgłosić się z tym problemem do lekarza?

Zobacz też: http://jegoego.pl/krwawienia-z-nosa-u-dzieci/

Kiedy pojawiają się krwawienia?

Krwawienia najczęściej pojawiają się u dzieci w wieku 6-8 lat. Nie jest to reguła, że właśnie w tym przedziale wiekowym, jednak w tym przytoczonym – mają miejsce zdecydowanie najczęściej. Oczywiście nie jest również powiedziane, że każde dziecko będzie przechodziło przez etap dość częstych krwawień, ale ponownie – stosunkowo często mają one miejsce. 

Z czego wynika krwawienie z nosa u dzieci?

Krew z nosa uchodzi wówczas, gdy dochodzi do przerwania ciągłości śluzówki nosa oraz naczyń. Może to być spowodowane stanem zapalnym, wysychaniem błony śluzowej lub urazem, np. złamaniem nosa, ale też czymś mniej poważnym – dłubaniem w nosie. Do przyczyn zdecydowanie rzadziej pojawiających się można zaliczyć zaleganie obcego ciała lub guz nosogardła, nosa oraz jako skutek choroby ogólnoustrojowej. Krew, którą widzimy u dziecka najczęściej pochodzi z przedniej części nosa i jest to splot naczynek Kiesselbacha.

Jak interweniować, gdy dziecko krwawi?

Przede wszystkim nie należy panikować. Dziecko samo w sobie może poczuć się zaniepokojone, gdyż zwyczajnie nie wie, co się dzieje. Panika rodzica wzbudza dodatkowo strach u dziecka, dlatego tak ważny jest spokój i opanowanie. Ważne jest, aby podczas krwawienia posadzić dziecko (a jeśli się źle czuje – położyć na boku) i przechylić głowę do przodu. Tak – do przodu, a nie do tyłu. Przechylenie głowy do tyłu sprawia, żę krew nie leci z nosa, ale spływa do organizmu dziecka i może powodować wymioty, zachłyśnięcie, ból brzucha lub utrudnić diagnostykę przewodu pokarmowego. Zaleca się również delikatnie zacisnąć skrzydełka nosa i przytrzymać je w ten sposób kilka minut. Często pomaga również zimny okład na kark dziecka lub na nasadę nosa, ponieważ zmniejsza krwawienie.

Pomoc lekarza

Krwawienia z nosa dziecka z reguły nie są groźne. Oczywiście zbyt częste pojawianie się krwawienia, które dodatkowo jest intensywne warto skonsultować z lekarzem pediatrą. Ten może skierować dziecko na dodatkowe badania – i tutaj pojawia się dodatkowe wytłumaczenie dlaczego nie można odchylać głowy dziecka do tyłu w czasie krwawienia. Krew w przewodzie pokarmowym nie będzie możliwa do zdiagnozowania czy jest właśnie krwią z krwotoku nosa czy z przewodu pokarmowego.

Przeczytaj też: http://www.lekarzzakaznik.pl/rozwoj-dziecka-etap-siadania/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here