W-F w czasie koronawirusa

0
712

Pandemia koronawirusa sprawiła, że od marca dzieci nie uczęszczały do szkoły. Zalecono społeczną izolację, a wszystkie placówki edukacyjne pozostały zamknięte. Od września uczniowie pomaszerowali jednak do swoich ławek. Okazuje się jednak, że chociaż szkoły są już otwarte, to nie funkcjonują jak dotychczas. Rygorystyczne obostrzenia i zalecenia Sanepidu sprawiły, że na zupełnie innych zasadach odbywają się wszystkie lekcje.

Co ważne, każda szkoła samodzielnie przygotowywała się na otwarcie, a każda placówka wprowadza własne warunki przebywania w nich uczniów. Nierzadko dochodzi do absurdów, ale wszystko ma na celu minimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. I chociaż dzieci i osoby młode przechodzą COVID łagodnie, a najczęściej wręcz bezobjawowo, to właśnie ta grupa może stanowić spore ryzyko dla innych, przede wszystkim seniorów. Zarażeni uczniowie mogą przecież zarażać nieświadomie.

Mając na uwadze wszystkie te aspekty, szkoły wprowadziły liczne ograniczenia w funkcjonowaniu i przebywaniu na terenie placówek wszystkich uczniów. W wielu nie funkcjonują szatnie, a dzieci nie zmieniają obuwia. Uczniowie zobowiązani są do chodzenia w maseczkach po korytarzach, ale w klasach lekcyjnych nie jest już to konieczne.

Największe restrykcje dotyczą zajęć fizycznych. Jaki jest typowy scenariusz lekcji wf w czasie pandemii koronawirusa? Zaleca się, by te odbywały się na powietrzu. Jeśli na sali gimnastycznej, to dzieci nie powinny przebierać się w standardowych przebieralniach. Większość szkół zrezygnowała z zajęć W-F z wykorzystaniem piłek i innych sprzętów sportowych, z którymi styczność mogłoby mieć jednocześnie wielu uczniów. Co ważne, po każdych zajęciach sala gimnastyczna zostaje dezynfekowana.

Wielu nauczycieli postanowiło organizować W-F w inny sposób, w tradycyjnych salach lekcyjnych. Tematy lekcji wf mogą być czysto teoretyczne. Uczniowie dowiadują się o olimpiadach sportowych na przestrzeni lat, poznają ciekawostki z życia sportowców albo sylwetki najsłynniejszych piłkarzy.

Nie wiadomo, jak długo jeszcze potrwa taka sytuacja. Jak długo trwać będą specjalne obostrzenia? Czy rzeczywiście pandemia skończy się dopiero po wynalezieniu skutecznej szczepionki? Nikt nie zna na te pytania odpowiedzi. Narazie wszystkim uczniom pozostaje jedynie zaakceptować nowe funkcjonowanie szkoły.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here