Soczewki kontaktowe o przedłużonym trybie noszenia – jak działają?

0
1182
Soczewki kontaktowe o przedłużonym trybie noszenia - jak działają?

Soczewki kontaktowe do noszenia w trybie przedłużonym mogą pozostać na oczach do siedmiu dni, bez codziennego zdejmowania i czyszczenia. Wyrób medyczny charakteryzuje duża przepuszczalność tlenu. Soczewki o przedłużonym trybie noszenia to idealne rozwiązanie dla osób prowadzących tryb życia, który uniemożliwia ich regularną pielęgnację w higienicznych warunkach.

Przedłużony tryb noszenia soczewek – co to znaczy?

Soczewki o mocach korekcyjnych, które można kupić, np. za pośrednictwem strony internetowej: ultraflex.pl, to wygodny sposób na korekcję najczęściej występujących wad wzroku, jak: astygmatyzm, dalekowzroczność, prezbiopia czy krótkowzroczność. Do najbardziej klasycznych wersji należą szkła kontaktowe, które wymagają codziennej wymiany (soczewki jednodniowe), jak i takie, które wymienia się po miesiącu (soczewki miesięczne), ale należy je codziennie przed snem zdejmować z oczu, a przed ponownym założeniem – dokładnie oczyścić. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników soczewek stworzono modele o przedłużonym trybie noszenia. Oznacza to, że soczewka może pozostać na oku, bez zdejmowania, do 6 nocy i 7 dni. Na rynku pojawiły się również nowoczesne szkła kontaktowe, które nosi się przez 24 h, przez 30 dni.

Soczewki kontaktowe o przedłużonym trybie noszenia – czym się charakteryzują?

Cechą charakterystyczną soczewek ciągłych jest wysoki poziom przepuszczalności tlenu. Szkła kontaktowe wykonywane są z najlepszej jakości materiałów silikonowo-hydrożelowych, które pozwalają oczom swobodnie oddychać, a jednocześnie zapewniają im odpowiedni poziom nawilżenia. Należy jednak pamiętać, że każda soczewka w jakimś stopniu ogranicza dopływ tlenu, dlatego ostateczną decyzję o wyborze soczewek do noszenia o przedłużonym trybie, warto podjąć w oparciu o opinię okulisty.

Soczewki ciągłe – dla kogo najlepsze?

Soczewki ciągłe to najlepsze rozwiązanie, przede wszystkim, dla osób, które nie są w stanie regularnie ich czyścić bądź zmieniać w higienicznych warunkach, np. ze względu na rodzaj wykonywanej pracy (np.: służby ratunkowe, żołnierze, policjanci) czy prowadzony nieprzewidywalny tryb życia (częste podróże, wyjazdy służbowe, trasy koncertowe). Szkła kontaktowe sprawdzają się również przy bardzo wysokich wadach refrakcji oka, kiedy konieczne jest zachowanie pełnej ostrości widzenia tuż po przebudzeniu.

Soczewki ciągłe a czynniki ryzyka

Noszenie soczewek kontaktowych nieustannie przez dłuższy czas zwiększa ryzyko występowania infekcji a także wrastania naczyń krwionośnych w tęczówkę (czyli neowaskularyzacji rogówki). Aby tego uniknąć, warto, kiedy tylko jest to możliwe, wyjmować soczewki na noc, oczyszczać je wychodząc z basenu, dotykać ich wyłącznie po wcześniejszym umyciu i osuszeniu rąk, a także ściśle przestrzegać zasad ich użytkowania według zaleceń producenta oraz okulisty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here