Soczewki kontaktowe na astygmatyzm – rodzaje

0
579
Soczewki kontaktowe na astygmatyzm - rodzaje

Soczewki na astygmatyzm, czyli soczewki toryczne, różnią się od siebie trybem noszenia. Astygmatycy mogą skorzystać, np. ze szkieł kontaktowych miesięcznych lub jednodniowych. Soczewki toryczne mogą mieć również nieco inne parametry, jak średnica czy promień krzywizny bazowej, które dobierane są indywidualnie do pacjenta przez okulistę.

Jakie soczewki na astygmatyzm?

Astygmatyzm, inaczej niezborność, to wada wzroku, do korekcji której stosuje się soczewki z cylindrem, czyli soczewki toryczne. Ich strefa optyczna jest specjalnie dostosowana do oczu astygmatyków, których, w większości przypadków, rogówka ma nieprawidłowy kształt. U osób z niezbornością jest ona spłaszczona i kształtem przypomina piłkę do rugby, zamiast być idealnie okrągła. Problemy z nieprawidłowym załamywaniem się światła we wnętrzu oka niwelują soczewki toryczne, które w przypadku astygmatyzmu wywołanego stożkiem rogówki, są jedyną skuteczną formą korekcji.

Soczewki kontaktowe miesięczne a jednodniowe

Soczewki toryczne różnią się od siebie trybem noszenia, który wybiera się zgodnie z indywidualnymi upodobaniami bądź kierując się wygodą. Szkła kontaktowe miesięczne to jedna para soczewek, które nosi się przez 30 dni. Każdego dnia przed snem, należy je odpowiednio oczyścić specjalnym płynem, umieścić w sterylnym pojemniku, a rano ponownie zaaplikować na oczy. Soczewki jednodniowe są nieco wygodniejsze w użyciu, od miesięcznych, ponieważ nie wymagają codziennego mycia. Jest to produkt jednorazowego użytku, co oznacza, że po zakończonym dniu należy je wyjąć z oczu i wyrzucić do kosza, aby rano założyć parę, z nowego i sterylnie zamykanego opakowania. Soczewki kontaktowe jednodniowe sprawdzają się do noszenia okazjonalnego, np. na siłownię czy imprezę, z kolei miesięczne cenią sobie osoby, które na stałe chcą zrezygnować z tradycyjnych okularów korekcyjnych. 

Parametry soczewek kontaktowych

Soczewki korekcyjne są bezpieczne i bardzo komfortowe w noszeniu, pod warunkiem, że zostały dobrane w gabinecie okulistycznym. Specjalista, wybierając parę szkieł kontaktowych, określa ich dwa podstawowe parametry (promień krzywizny i średnica), dzięki którym noszenie ich jest całkowicie niewyczuwalne i przez to wygodne. Pierwszym z nich jest promień krzywizny bazowej określa, jak soczewka powinna być wypukła, aby zapewnić pełen komfort noszenia. Z kolei średnica to wielkość soczewki, która musi być na tyle duża, aby pokryła całą rogówkę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here