Skręcenie stawu skokowego a rehabilitacja

0
612

Skręcenie stawu skokowego to najczęściej występująca kontuzja wśród Polaków, jak również wśród mieszkańców innych krajów. Skręcenie stawu skokowego nazywane jest powszechnie skręceniem kostki. Powoduje je najczęściej złe ustawienie stopy podczas biegu czy nawet podczas chodzenia. Staw skokowy to staw, który najbardziej jest narażony na kontuzje z powodu tego, że jest najbardziej obciążony, zarówno przy uprawianiu sportu jak również przy zwykłych czynnościach. Odpowiada za wszelkie zginania stopy, podskoki. Dlatego tak często i tak wiele osób cierpi na urazy z nim związane

Uraz stawu skokowego

Skręcenie stawu skokowego a rehabilitacjaUraz ten sprawia, że osoby zmuszone są porzucić na jakiś czas uprawianie sportów lub większą aktywność fizyczną, a kobiety muszą schować na pewien czas wysokie obcasy. W zależności od stopnia uszkodzenia stawu może być, w pewnych przypadkach, konieczna również operacja. Uraz ten polega na uszkodzeniu więzadeł i torebki stawowej poprzez przekroczenie maksymalnego pola ruchu. Skręcenie stawu skokowego a rehabilitacja. Jak wyleczyć uraz i wrócić do pełni sprawności w krótkim czasie?

Istnieją trzy stopnie zaawansowania tej kontuzji. Pierwszy jest najlżejszym stopniem uszkodzenia stawu i nie wymaga leczenia operacyjnego .Leczenie takiej kontuzji zazwyczaj polega na okładach z zimnych kompresów, znacznego zmniejszenia chodzenia lub całkowicie zrezygnowania z większych podróży, odpowiedniego usztywnienia na przykład z użyciem opaski elastycznej lub bandaża. Drugi stopień zazwyczaj wymaga konsultacji u ortopedy. Łagodzenie bólu wspomogą różnego rodzaju żele przeciwbólowe lub przeciwzapalne. konieczne jest też noszenie odpowiedniego usztywnienia, które unieruchamia staw.

Skręcenie stawu skokowego a rehabilitacja

Ważna w takim wypadku jest również rehabilitacja, która w znacznym stopniu pomoże w powrocie do pełnej sprawności. Trzeci stopień jest najpoważniejszy i wymaga noszenia opatrunku gipsowego przez kilka tygodni, a w późniejszym okresie należy nosić stabilizator. Rehabilitacja przy tym urazie najczęściej polega na ćwiczeniach izometrycznych pozbawionych obciążenia, a także ćwiczeniach, które angażują całą kończynę dolną. Ćwiczenia rehabilitacyjne powinny być dobrane indywidualnie do każdego pacjenta, ponieważ tylko w takim przypadku rehabilitacja będzie mieć sens. Źle dobrane ćwiczenia mogą pogorszyć sytuację i prowadzić do późniejszych, poważnych schorzeń i zwyrodnień. Rehabilitacja musi trwać przez dłuższy okres czasu, by dała odpowiednie efekty i stopa mogła wrócić do pełnej sprawności ruchowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here