Seksoholizm – jakie są objawy i sposoby leczenia erotomanii

0
1017

Seksoholizm, czyli uwarunkowanie od stosunku płciowego, to taki sam sposób jak alkoholizm lub narkomania, w kontaktu z tym jest bardzo destruktywny. Zbytnia, patologiczna konieczność dokonywania aktywności fizycznych zupełnie ma władzę nad konkretną osobą i z czasem stoi się dla niej, i często także dla jej rodziny źródłem cierpienia. Jakie są etiologie i sygnały seksoholizmu? Jak jest prowadzone leczenie takiego uzależnienia?

Seksoholizm

Seksoholizm, odmiennie erotomania, znaczy uzależnienie od uprawiania seksu. Seksoholizm należy do kategorii uzależnień behawioralnych i jest takim samym sposobem jak alkoholizm, narkomania lub hazard. Seksoholik jest związany od danych przyzwyczajeń seksualnych, co składa się czasowym lub trwałym naciskiem ich pracowania w zakresie wzbudzenia podniecenia i fascynacji (np. u narkomana takie działanie powoduje otrzymanie środka odurzającego). Wszystko więc, iż stosunek płciowy, podobnie jak narkotyki czy alkohol, wpływa na tzw, system wygranej w umyśle.

erotomania - jakie są powody seksoholizmu

Seksoholizm (uzależnienie od seksu, erotomania) – sygnały

Seksoholik to osoba, która jeszcze częściej decyduje się na utrzymania seksualne, aż w rezultacie traci kontrolę nad nimi, nie może ich odrzucić, mimo niekorzystnych konsekwencji takiego postępowania. W kontaktu z tym osoby zależne od seksu jeszcze częściej chcą współżyć, najlepiej z nowymi partnerami, zawsze dążą do szansy, aby człowieka poderwać, mimo iż wiedzą, że efektami takiego postępowania może stanowić rozpad związku i rodziny, strata pracy i autorytetu otoczenia, a przynajmniej zainfekowanie się dolegliwością przenoszoną drogą płciową (np. HIV). Po akcie płciowym seksoholik stara się względnie szybko porzucić partnera/partnerkę. Często wstydzi się i czuje poczucie winy. Poza tym zachowania ruchowe potrafią skutkować u niego doznanie rozpaczy i opuszczenia. Seksoholik zdaje sobie sprawę ze własnego nałogu, jest z jego powodu a może nawet robić próby „odstawienia”, jednak zwykle odbywają się one tak, jak w przypadku nowych nałogów. Osoba chorobliwie uzależniona od seksu czuje bowiem wszystkie przejawy „niedoboru”: duże uciski mięśni, rozdrażnienie, panikę, brak uwagi, depresję, oraz chociażby samobójcze myśli. Pomoc może przynieść tylko rozpoczęcie aktywności fizycznych.

Seksoholizm (uzależnienie od seksu, erotomania) – leczenie

Seksoholik pomocy może poszukiwać u psychiatry, psychoterapeuty, lekarza uzależnień lub seksuologa. Lekarstwem dla seksoholika jest psychoterapia (odpowiednio kuracja poznawczo-behawioralna). W trakcie kuracji chory uczy się m.in. z tworzeniem silnego związku, nawiązywania silniejszych relacje z ludźmi i radzenia sobie z kłopotami i strachem. Do rehabilitacji warto włączyć partnera osoby uzależnionej. Poza tym u pewnych chorych powinny wykorzystane środki. Z zmianie w Stanach Zjednoczonych, gdzie seksoholizm został wiele wcześniej opisany aniżeli w Polsce (już w latach 70.), zajmuje się taką samą terapię, jeśli w przypadku alkoholików, czyli 12 kroków odstąpienia od nałogu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here