Rehabilitacja stawu skokowego

0
609
Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Skręcenia kostki są jednym z najczęstszych obrażeń, które dotykają sportowców i entuzjastów fitnessu. Szacuje się, że około 25 000 osób każdego dnia doświadcza tego rodzaju uszczerbku na zdrowiu. Uraz może wystąpić podczas uprawiania sportu, w trakcie upadku lub niewłaściwego stąpnięcia na krawężnik lub nierówną powierzchnię. Mechanizmy tego urazu mogą być różnorodne i całościowe, mogą również oznaczać przedłużony okres niezdolności do pracy, jeśli nie są odpowiednio i w porę leczone.

Rehabilitacja stawu skokowego

Znając podstawową fizjologię i anatomię organizmu człowieka, możemy pozwolić sobie na lepsze zrozumienie tego urazu i jego kluczowych anatomicznych graczy. Więzadła kostki przyczepiają kości do kości poprzez ich przyczepy i umiejscowienie w kostce. Pozwalają one również na płynny ruch kinematyczny, który zapewnia równowagę i stabilność stawu skokowego. W rezultacie, gdy więzadła te są uszkodzone, może to znacząco wpłynąć na ruch, równowagę i stabilność człowieka.

Rehabilitacja stawu skokowegoSkręcenie stawu skokowego dzielimy na trzy stopnie, w zależności od nasilenia naciągnięcia więzadła, napięcia lub naderwania. Czasami wykonuje się zdjęcia rentgenowskie (prześwietlenie), aby stwierdzić, że nie ma złamania, zwichnięcia lub zwichnięcia, które mogą być trudne do wykrycia, gdy występuje rozległy obrzęk, zasinienie i ból. Podstawowe metody leczenia obejmują odpoczynek, chłodzenie, ucisk wraz z włączeniem leczenia lekami przeciwzapalnymi i unieruchomieniem, w zależności od rodzaju urazu. Niekiedy wystarcza umieszczenie nogi w dobrym stabilizatorze, zdarza się jednak czasami, że staw skokowy wymaga unieruchomienia w gipsie.

Jednak rehabilitacja stawu skokowego powinna być przede wszystkim skoncentrowana na wzmocnieniu propriocepcji kostki. Mówiąc prościej, propriocepcja to umiejętność zachowania równowagi i stabilności w ciele. Propriocepcję można ćwiczyć na wiele sposobów, zaczynając chociażby od stania na jednej nodze, po użycie poduszki rehabilitacyjnej lub bieganiu po nierównym terenie.
Po urazie stawu skokowego niezmiernie ważne jest, aby cały czas ćwiczyć i wzmacniać swoją kostkę, w przeciwnym razie problem może do nas bardzo szybko wrócić, a nawet przerodzić się w przewlekłą niestabilność stawu skokowego, czy nawykowe skręcenie stawu skokowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here