Rehabilitacja pulmonologiczna

0
980
rehabilitacja pulmonologiczna

Wiele osób chorych na przewlekłe choroby układu oddechowego zastanawia się jak poprawić stan swoich płuc. W ostatnim czasie nastąpił znaczący rozwój badań naukowych, dotyczących bezpośrednio pulmonologii. Jednym z kluczowych elementów, stała się rehabilitacja pulmonologiczna, której zadaniem jest specjalistyczne rozpoznanie, leczenie i edukację chorych na przewlekłe schorzenia układu oddechowego.

Dla kogo rehabilitacja pulmonologiczna?

Do programu rehabilitacyjnego są zakwalifikowani pacjenci, z takimi schorzeniami jak:

  • POChP czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • mukowiscydoza
  • astma oskrzelowa
  • nowotwór płuc
  • śródmiąższowe choroby płuc (pylica, sarkoidoza)

rehabilitacja pulmonologicznaTaka rehabilitacja pulmonologiczna jest najczęściej stosowana u pacjentów po operacji na klatce piersiowej, związanej z wyżej wymienionymi schorzeniami. Najważniejszą zasadą wdrożenia systemu rehabilitacyjnego jest jego bardzo wczesne rozpoczęcie, nim zaburzenia czynności układu oddechowego się pogłębią i staną nieodwracalne.
Chorzy na schorzenia pulmonologiczne skarżą się na stopniowe nasilanie się dolegliwości np. uciążliwy kaszel czy osłabienie organizmu., co skutkuje osłabieniem mięśni. W wyniku tego osłabienia chory, wycofuje się z życia społecznego, ponieważ nie ma na nie siły, skutkuje to stanami lękowymi przed jakimkolwiek wyjściem i może prowadzić do depresji.

Program rehabilitacji pulmonologicznej

Program rehabilitacji pulmonologicznej obejmuje badanie, ale także edukację pacjenta i fizjoterapię dróg oddechowych poprzez ćwiczenia. Warto wspomnieć iż program ten zawiera także pomoc psychologiczną dla pacjentów, dzięki której mogą liczyć na wsparcie.

Do celów takiej rehabilitacji należą:

  • zwiększenie wydolności fizycznej oraz wytrzymałości mięśniowej
  • zmniejszenia nasilenia oznak choroby
  • poprawienie samooceny i ogólnego samopoczucia u chorego
  • zwiększenie sprawności ruchowej i aktywizacja w życiu społecznym
  • zmniejszenie liczby hospitalizacji oraz wizyt lekarskich
  • uświadomienie chorego o jego możliwościach, kontroli objawów i stosowanie się do indywidualnie dobranego leczenia
  •  wydłużenie okresu życia

Prawidłowo stosowana rehabilitacja nie stwarza żadnych zagrożeń dla pacjenta, jednakże chorzy muszę się liczyć iż w związku ze wzmożoną aktywnością fizyczną mogą dopadać ich działania niepożądane takie jak napady astmy czy tez duszności. Ćwiczenia fizyczne muszą mieć miejsce przy programach rehabilitacji dróg oddechowych. Wszyscy pacjenci mogą liczyć na dobro, które płynie wraz z podejmowaniem właśnie aktywności fizycznej, dlatego są one bardzo ważne i nie należy o nich zapominać.

Gdzie można odbyć rehabilitację pulmonologiczną?

Taka rehabilitacja jest coraz częściej stosowana w nowoczesnych centrach opieki zdrowotnej, lecz niestety z powodu niewystarczającej ilości wykwalifikowanych placówek oraz specjalistów, może z niej korzystać wciąż niewielu pacjentów. Takie rehabilitacje najczęściej organizowane są przez przychodnie pulmonologiczne i alergologiczne, dlatego warto z nich korzystać.

Choroby płuc

Z jakimi chorobami płuc zmagają się najczęściej pacjenci? Jakie choroby są dla nich najgroźniejsze? Przede wszystkim powinniśmy tutaj wymienić raka płuc. To jedna z najczęściej występujących chorób nowotworowych. Rak płuca jest niezwykle groźny dla życia pacjenta. Naturalnie w tej sytuacji oprócz standardowego leczenia, pacjent powinien również poddawać się zabiegom rehabilitacyjnym. Zwłaszcza jeśli w wyniku operacji utracił cześć płuca. Rehabilitacja ma tutaj za zadanie dostosowanie się organizmu do całkiem nowej sytuacji, kiedy możliwości oddechowe są już trochę ograniczone.

Inną ciężka chorobą związaną z drogami oddechowymi jest astma oskrzelowa. To choroba przewlekła i niestety nieuleczalna. Możemy jedynie ograniczać jej objawy. W jej wyniki stale postępuje stan zapalny dróg oddechowym, co po jakimś czasie może nawet doprowadzić do zmian w materiale tkankowym. Zwykle choroba ta jest wywoływana przez czynniki alergiczne. Przyczynić do jej rozwoju mogą się choćby roztocza z naszego domowego kurzu. Oczywiście nie bez znaczenia jest również spore zanieczyszczenie powietrza, a w szczególności smog w centrach miast. Wydaje się, że w tym wypadku jest wskazana choćby rehabilitacja nad morzem, gdzie jest dostęp do świeżego, czystego i bogatego w jod powietrza.

Warto również wspomnieć o mukowiscydozie. Jaka jest charakterystyka tej choroby? Przede wszystkim należy wspomnieć, że jest to choroba o podłożu genetycznym i dotyka drogi układu oddechowego, a także układu pokarmowego. Polega ona na nadmiernej produkcji śluzu w gruczołach śluzowych. Nadmiernie wydzielony śluz może zatykać drogi układu oddechowego. W wyniku tego chorzy muszą się zmagać z częstym kaszlem, dusznościami, zapaleniem zatok nosa. W tym wypadku rehabilitacja oparta na fizjoterapii może złagodzić skutki choroby i spowolnić jej postępy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here