Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

0
302
Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

Uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego (ACL) należą do najczęstszych urazów w obrębie stawu kolanowego. Do uszkodzeń ACL dochodzi w zdecydowanej większości przypadków w czasie uprawiania sportu, kiedy dojdzie w jednym momencie do wystąpienia dwóch czynników – nagłego zatrzymania oraz równoczesnego skrętu lub ruchu obrotowego w stawie kolanowym. Do sportów „podwyższonego ryzyka” w kontekście uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego należą te dyscypliny, w których dochodzi do częstych skrętów w obrębie stawu kolanowego, są to na przykład: piłka nożna, koszykówka, ale także narciarstwo.

Kiedy podczas diagnostyki zostanie stwierdzone zerwanie lub uszkodzenia ACL (po badaniu USG, rezonansie magnetycznym lub jednym z testów przeprowadzonym przez lekarza – najczęściej tzw. teście „szuflady”), należy podjąć decyzję o dalszych krokach zmierzających do powrotu do zdrowia. Najczęściej konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego, polegającego na rekonstrukcji uszkodzonego więzadła przedniego. Po takim zabiegu powrót do pełnej sprawności może trwać nawet kilka miesięcy, a jednym z czynników przyspieszających powrót do zdrowia jest prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja.

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACLRehabilitacja po rekonstrukcji ACL w pierwszym okresie polega przede wszystkim na tym, aby w jak najszybszy sposób przywrócić właściwą ruchomość w stawie i nie dopuścić do zbytnich ubytków mięśniowych, odpowiadających za stabilizację stawu kolanowego (chodzi głównie o mięsień czworogłowy uda).

Według najnowszych trendów i badań zmienia się podejście do tematu rehabilitacji, a pacjentom po zabiegach rekonstrukcji ACL już w pierwszej dobie po zabiegu zaleca się obciążanie operowanej kończyny aż do granicy bólu. W ciągu dwóch tygodni pacjent powinien być już w stanie obciążać nogę w sposób maksymalny, a dalsza praca rehabilitacyjna powinna skupiać się na zwiększaniu zakresu ruchu w stawie kolanowym i dalszym wzmacnianiu mięśni wokół stawu.

Pełen wyprost w kolanie powinien być osiągnięty około 4 tygodni po zabiegu operacyjnym. W tym okresie zgięcie w stawie kolanowym, zarówno czynne, jak i bierne, powinno wynosić już około 90 stopni. Na tym etapie pacjent powinien już przywracać właściwy wzorzec chodu, a to wiąże się także z odstawieniem ortezy, która powinna być używana maksymalnie do 4 tygodni po zabiegu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here