Rehabilitacja niemowląt

0
183
Rehabilitacja niemowląt

Każdy rodzic marzy o idealnym dziecku. Kobiety dbają o siebie już w ciąży, więcej odpoczywają, dobrze się odżywiają, aby maluszek otrzymał wszystkie niezbędne do rozwoju produkty. Nie inaczej jest, kiedy dziecko się rodzi. Kiedy otrzymuje upragnione 10 punktów w skali Apgar świeżo upieczeni rodzice są bardzo szczęśliwi.

Poród, to jednak dopiero początek

Niemowlę potrzebuje niezmiernie dużo uwagi i troski, a także profesjonalnej opieki medycznej. Kontrola przyrostu wagi, ocena rozwoju neurologicznego dziecka, obowiązkowe szczepienia, to tylko początek listy. Rodzice, którzy spędzają z dzieckiem najwięcej czasu, mają okazję dokładnie je obserwować. Istotne jest, aby wszystkie niepokojące objawy niezwłocznie konsultowali z pediatrą, który w razie potrzeby pokieruje ich do właściwych specjalistów. Niezmiernie ważna u niemowląt jest kontrola stawów biodrowych, wykonywana za pomocą sprzętu ultrasonograficznego. Dobrze jest, aby przeprowadził ją doświadczony ortopeda, zanim dziecko ukończy 12 tydzień życia.

Poród, to jednak dopiero początekAby mieć pewność, że nasza pociecha prawidłowo się rozwija, niezbędna okaże się też wizyta u neurologa, który podczas badania może stwierdzić poprawność odruchów niemowlęcia, jak również poziom napięcia mięśniowego czy obecność asymetrii.
Osoby nie mające doświadczenia, nierzadko mogą pominąć niepokojące sygnały, takie jak niechęć dziecka do kierowania się w jedną lub drugą stronę czy nieco osłabioną lewą lub prawą część ciała. Neurolog potrafi ocenić na jakim poziomie rozwoju znajduje się dziecko, a także czy niezbędna okaże się rehabilitacja niemowląt. To bardzo ważne, aby w odpowiednim momencie zacząć ćwiczyć z dzieckiem, aby nie utrwaliły się u niego niewłaściwe nawyki i przyzwyczajenia.

Rehabilitacja niemowląt

Rehabilitacja niemowląt zazwyczaj odbywa się metodą Bobath lub Vojty – to w jaki sposób fizjoterapeuta będzie pracował z naszym dzieckiem, zależy od skierowania otrzymanego od neurologa lub lekarza fizjoterapii. Najważniejsze, to nie zaniedbać ćwiczeń i na bieżąco kontrolować postępy maluszka. Pozwoli mu to w przyszłości prawidłowo się rozwijać i poruszać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here