Rehabilitacja metodą Vojty

0
165
rehabilitacja metodą vojty

Václav Vojta to czeski neurolog dziecięcy. Zajmował się on głównie leczeniem dzieci chorych na mózgowe porażenie dziecięce. Po wyjeździe z Czech w roku 1968 kontynuował badania, najpierw na uniwersytecie w Kolonii, a następnie na uniwersytecie w Monachium.

Badania Vaclava Vojty?

rehabilitacja metodą vojtyVáclav Vojta, opisując swoją metodę, mówił o „uruchamianiu odruchów” u malucha. Podczas obserwacji swoich małych pacjentów zauważył, że ucisk określonej partii ciała powoduje odruch motoryczny w innej części organizmu. Na tej podstawie opracował on szereg ćwiczeń, które, stosowane regularnie, doprowadzały do tego, że mali pacjenci z porażeniem mózgowym stali, a nawet w późniejszym okresie samodzielnie chodzili. Pracując z dziećmi z uszkodzonym centralnym układem nerwowym, zaobserwował, że najlepsze rezultaty daje rehabilitacja dzieci do pierwszego roku życia, dlatego tak ważne jest szybkie zdiagnozowanie choroby i szybkie rozpoczęcie rehabilitacji.

Sprawą najwyższej wagi jest współpraca terapeuty z rodzicami dziecka. Terapeuta pokazuje ćwiczenia, jakie muszą być wykonywane w domu, a rodzice, aby dokonać postępu w terapii swojego dziecka, muszą te ćwiczenia systematycznie z dzieckiem wykonywać. Konieczne są również regularne wizyty z dzieckiem u prowadzącego terapię rehabilitanta, który ocenia postępy małego pacjenta i wprowadza kolejne ćwiczenia. Rehabilitacja metodą Vojty ma zastosowanie w leczeniu zaburzeń centralnej koordynacji nerwowej, przy wadach postawy, przy kręczu szyi pochodzenia mięśniowego, w przypadku niedowładów, przy wodogłowiu, dziecięcym porażeniu mózgowym, w przypadku rozszczepienia kręgosłupa, przy przepuklinie oponowo-rdzeniowej czy też u dzieci z zespołem Downa.

Rehabilitacja metodą Vojty

Rehabilitacja metodą Vojty jest stosowana głównie u małych dzieci, ale można ją również stosować u dorosłych z zaburzeniami ruchowymi. Odpowiednio dobrane i regularnie wykonywane ćwiczenia rehabilitacyjne, przygotowane przez przeszkolonego terapeutę, także w przypadku osób dorosłych dają bardzo dobre rezultaty.
Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty w leczeniu dziecka lub dorosłego metodą Vojty, należy skontaktować się z rehabilitantem, który ma odpowiednie uprawnienia do stosowania tej metody.
W Polsce jest zarejestrowane Polskie Towarzystwo Terapeutów Metody Vojty. Na stronie stowarzyszenia można znaleźć listę certyfikowanych terapeutów. Wszystkie informacje o metodzie oraz o rehabilitantach dostępne są na stronie internetowej stowarzyszenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here