Rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego

0
901
rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego

Dolegliwości kręgosłupa w dzisiejszych czasach są nagminnie spotykane. Wiele czasopism medycznych pisze o tym problemie jako o chorobie cywilizacyjnej. Nie trzeba długo się zastanawiać, aby znaleźć powody takiego, a nie innego stanu rzeczy. Niestety społeczeństwo prowadzi bardzo niehigieniczny tryb życia pod względem aktywności fizycznej. Zbyt długa praca siedząca, a następnie czas wolny spędzany przez telewizorem, czy też komputerem, potrafią uczynić wiele szkód naszemu kręgosłupowi. Dlatego warto poznać metody leczenia i rehabilitacji dolegliwości związanych z kręgosłupem. Jedną z najbardziej popularnych metod leczenia bólu jest rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego.

Niepokojące sygnały

rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowegoBól pleców pojawia się z powodu zmian, które powstają w kręgosłupie z powodu przybierania niewłaściwej postawy oraz braku jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Nasz szkielet jest tak skonstruowany, że pozostawanie w jednej pozycji wiele godzin, przez większość naszego życia powoduje nieodwracalne zmiany kostne i stawowe. Wszelkie nieprawidłowości i wady objawiają się bólem pleców, problemami z wyprostowaniem się lub chodzeniem. Nawet siedzenie lub leżenie okazuje się być niekomfortowe, gdy zaczynają pojawiać się stany zapalne. Drętwienie kończyn, bóle i zawroty głowy również są przesłanką do tego, aby zainteresować się stanem kręgosłupa.

Jak samemu sobie pomóc?

Jeśli dolegliwości nie są zbyt dokuczliwe można samemu popracować nad problemem. Najlepszym lekarstwem jest aktywność fizyczna, jednak wszystko w miarę zdrowego rozsądku. Nie ma nic gorszego niż nadmierne przetrenowanie się, ponieważ można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zasada jest prosta: nieważne jak, ale ważne jest, że w ogóle się ruszamy. Warto poszukać informacji na temat ćwiczeń wzmacniających mięśnie przykręgosłupowe lub ćwiczeń izometrycznych, które potrafią w bardzo dużym stopniu wyeliminować problem. Starajmy się zachować prawidłową pozycję, gdy siedzimy, leżymy czy chodzimy. Warto torebkę czy siatkę zamienić na plecak, a podjeżdżanie wszędzie samochodem zamienić na spacer.

Kiedy szukać pomocy u specjalisty?

Jeśli ból towarzyszy nam przez większość dnia i nocy bezwzględnie należy wybrać się po poradę do lekarza. Można skorzystać z wizyty u lekarza rodzinnego, lekarza ortopedy lub rehabilitanta. Rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego czy piersiowego jest bardzo podobna. Najczęściej zlecane są masaże, fizykoterapia lub basen. W stanach ostrych niewskazane jest poddawanie się jakimkolwiek zabiegom terapeutycznym. Pierwszym etapem jest leczenie farmakologiczne, za pomocą zastrzyków lub tabletek. Dopiero w momencie, kiedy stan mniej więcej zostanie ustabilizowany można przejść do rehabilitacji. Osoby, u których zdiagnozowane zostały zwyrodnienia lub inne choroby powinny być pod stałą opieką specjalisty.

Rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego

Kiedy już poznamy diagnozę i okaże się, że cierpimy na schorzenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, będziemy musieli poddać się odpowiedniej rehabilitacji. Na czym polega rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego? Jak można pozbyć się przysłowiowego bólu w krzyżu? Istnieje kilka specjalistycznych metod rehabilitacyjnych na tego typu schorzenie.

rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowegoPrzede wszystkim warto bliżej przyjrzeć się metodzie TENS. Co kryje się pod tym skrótem? To Przezskórna Elektrostymulacja Nerwowo-Mięśniowa. Sama nazwa może wywołać ciarki na plecach. Jednak tego typu zabiegów nie powinniśmy się obawiać. Na czym one polegają? Do ciała pacjenta przyczepiane są specjalne elektrody, przez które puszczamy jest prąd. Ten z kolei pobudza i stymuluje mięśnie, a także wzmacnia ukrwienie. Metoda ta pozwala na zniwelowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa. Naturalnie metoda ta nie jest wskazana osobom, które zmagają się z chorobami układu krążenia.

Naturalnie nie wyczerpuje to możliwości jakie daje medycyna osobom zmagającym się ze schorzeniami kręgosłupa. Bardzo dobre rezultaty daje również inna metoda rehabilitacyjna – trakcja odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Na czym to polega? Przede wszystkim zabieg ten polega na rozciąganiu kręgosłupa. Należy jednak pamiętać, że dzięki temu usuniemy tylko ból, a nie jego przyczynę. Dlatego należy mieć to na uwadze, kiedy będziemy przystępować do takiego zabiegu.

Ból kręgosłupa – przyczyny

Musisz też wiedzieć, że ból w okolicy kręgosłupa nie musi mieć konieczne coś wspólnego z samym kręgosłupem. Nawet nie zawsze muszą to być bóle na tle mięśniowym, czy też nerwowym, które zwykle poddaje się rehabilitacji. Bóle bowiem mogą być również wynikiem chorób narządów wewnętrznych. Tutaj sprawa już wygląda bardziej poważnie i rehabilitacją nic nie wskóramy. Schorzenia wątroby, nerek, czy też pęcherza moczowego, a nawet prosty wymagają postawienia dokładnej diagnozy i rozpoczęcia procesu leczenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here