Rehabilitacja kolana – ćwiczenia

0
1361
rehabilitacja kolana - ćwiczenia

Narzekasz na doskwierający ból kolana? Miałeś uraz spowodowany wypadkiem lub przeciążyłeś kolano? Praca stojąca spowodowała powrót uciskającego bólu? Rehabilitacja kolana – ćwiczenia – mogą pomóc w powrocie do normy.

Rehabilitacja kolana – ćwiczenia

rehabilitacja kolana - ćwiczeniaNajcięższym z urazów kolana jest zwichnięcie, należy wtedy ocenić jak bardzo niestabilne jest kolano. Najpierw udać się do lekarza i zapytać, czy nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń w domu. Może się okazać, że ćwiczenia rozpoczniemy dopiero po zregenerowaniu się tkanek i ustabilizowaniu kolana. Jeżeli nie ma przeciwwskazań do rehabilitacji, możemy rozpocząć od prostych ćwiczeń. Siadamy na krześle, stopy mamy ułożony blisko siebie na podłodze, kolana są zgięte pod kątem 90 stopni. Dociskamy stopy do siebie i wytrzymujemy 10 sekund.

Przy tym ćwiczeniu nie stykamy razem kolan, tylko i wyłącznie stopy. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy. Gdy dojdziemy do wprawy, tę technikę możemy powtarzać jeżdżąc autobusem lub siedząc w pracy przy biurku. Podobne ćwiczenie jest takie, że zamiast dociskania do siebie stóp, dociskamy kolana. Stykamy kolana 10 sekund, powtarzając to ćwiczenie przynajmniej 5 razy. Innym ćwiczeniem z wykorzystaniem krzesła jest to, w którym wyciągamy kolana z pozycji siedzącej na wprost, nogi trzymamy blisko siebie, w miejscu kolan jest największy nacisk. Powtarzamy ćwiczenie 10 razy po 5-10 sekund. Jeśli dojdziemy do wprawy możemy sobie wydłużać czas. Wszystkie ćwiczenia należy rozpoczynać spokojnie i jeśli nie dajemy rady, robić mniej powtórzeń. Kolejną pozycją jest leżenie na plecach, wyciągamy nogi prosto na ziemi. Jedną nogę podnosimy do góry tak, żeby stopa znalazła się blisko kolana i wytrzymujemy kilka sekund. Seria ćwiczeń trwa 6 sekund, powtarzanych 10 razy.

Kolejnym dobrym ćwiczeniem jest ustawienie się w pozycji stojącej w rozkroku. Stopy są ustawione na wysokości bioder, rękami możemy się podtrzymywać stołu lub krzesła. Powoli stajemy na palcach, unosząc pięty. Ćwiczenie należy powtórzyć przynajmniej 10 razy. Znane nam przysiady, możemy również zamienić na dobry sposób dla ćwiczenia kolan. Ważne jest, żeby stać w rozkroku. Biodra powinny się znajdować w tej samej linii, co barki. Uginamy kolana i pochylamy się, kręgosłup powinien być wyprostowany, nie wyginamy go. Wykonujemy przysiady, ale nie do pozycji przykucania, tylko do maksymalnie kąta 90 stopni w kolanach. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy. Powinno ćwiczyć się codziennie, wtedy efekty osiągniemy najszybciej.

Urazy kolana

Kolano jest dość specyficznym elementem naszego ciała, bardzo podatnym na rożnego rodzaju mechaniczne urazy. Szczególnie dla sportowców stanowi miejsce newralgiczne. Kontuzje kolana potrafią niekiedy nawet przerwać karierę, a nawet uniemożliwić jej kontynuację. Bez wątpienia większość z nas pamięta polską legendę piłki nożnej – Włodzimierza Lubańskiego. A to jemu właśnie kontuzja w obrębie kolana zahamowała karierę. Mimo powrotu do sportu po okresie rekonwalescencji nigdy już nie uzyskał takiej formy jak przed kontuzją. Jakie są jednak najczęstsze urazy na jakie jesteśmy narażenie w obrębie kolana?

Bardzo newralgicznych elementem kolana, z którym wiążą się najcięższe kontuzje, jest bez wątpienia łąkotka. Jej podstawowym zadaniem jest niwelowanie wpływu wstrząsów na kości. Uszkodzenia łąkotek powodują degradację stawu kolanowego. Często dochodzi do pojawienia się zmian zwyrodnieniowych, w następstwie czego występują spore problemy z prawidłowym funkcjonowaniem stawu kolanowego.

rehabilitacja kolana - ćwiczeniaBardzo częstym urazem stawu kolanowego jest uszkodzenie więzadeł, które mają zadania stabilizujące cały staw. W tym wypadku bardzo niebezpieczne są tzw. urazy skrętne kolana. Dochodzi do nich wówczas gdy zbyt gwałtownie zmieniamy pozycję kolana. Również rzepka jest elementem kolana bardzo podatnym na różnego rodzaju kontuzje. Często ulega zwichnięciu, wówczas przeskakuje ze swojego optymalnego miejsca. Oczywiście rzepkę można nastawić, ale należy pamiętać, ze wcześniej mogło dojść do uszkodzenia chrząstki, dlatego najlepiej zrobić odpowiednie badania.

Badania kolana

Kiedy już boli nas kolano i mamy podejrzenie, że ulegliśmy jakiejś kontuzji, niezbędne będą badania, które pozwolą postawić odpowiednią diagnozę. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że specjalistą, do którego powinieneś udać się w pierwszej kolejności jest ortopeda. Ten bez wątpienia skieruje cię na badanie RTG stawu kolanowego. Jeśli na jego podstawie nie będzie mógł postawić ostatecznej diagnozy, prawdopodobnie konieczne będzie również przeprowadzenia badania USG stawu kolanowego. Czasami nawet po USG nie można stwierdzić co tak naprawdę dolega pacjentowi. Ortopeda ma jeszcze w rezerwie rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. W zasadzie to jest cały zestaw badań, które należy wykonać w celu postawienia odpowiedniej diagnozy urazu stawu kolanowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here