Rehabilitacja domowa

0
493
rehabilitacja domowa

Wypadki czy choroby to często momenty, w których pacjentowi niezbędna jest rehabilitacja. Ćwiczenia i zabiegi mają pomóc powrócić do maksymalnej sprawności lub nie dopuścić do jej pogorszenia. Zazwyczaj konieczne są więc wizyty w odpowiednich placówkach – przykładem są tu szpitale, przychodnie, ośrodki zdrowia, kliniki, a także prywatne gabinety. Jednak dotarcie do takich miejsc często nie jest możliwe z różnych powodów. Zazwyczaj wynika to ze stanu zdrowia i ograniczeń ruchowych chorego. Rehabilitacja domowa staje się wówczas najlepszym z możliwych sposobów. Nie każdy o tym wie, ale na dodatek można ją otrzymywać całkowicie bezpłatnie – w ramach ubezpieczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wystarczy zgłosić sprawę do np. lekarza rodzinnego, a ten wystawi odpowiednie skierowanie. To, czy rehabilitacja domowa zostanie przyznana pacjentowi, zależy m.in. od rodzaju choroby oraz długości jej trwania.

Dla kogo rehabilitacja w domu?

rehabilitacja domowaOczywiście nie jest tak, że każda osoba automatycznie dostanie możliwość zabiegów we własnym domu. Najczęściej kierowane są na nią osoby z uszkodzeniami kręgosłupa, rdzenia kręgowego, mózgu (np. w wyniku udaru, wylewu, zatoru), układu nerwowego. Przyczyną do tego, że pacjentowi zostaje przyznana rehabilitacja domowa z NFZ jest także uraz kończyn dolnych (np. w wyniku wypadku), choroba przewlekła (m.in. zespół Alzheimera, Parkinsona, guz mózgu, zanik mięśniowy, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów), a także bardzo cięży stan (gdy pacjent znajduje się już na etapie wegetatywnym). Po nakreśleniu przez lekarza planu działań, pacjenta odwiedza około trzy razy tygodniowo osoba wykonująca zabiegi i ćwiczenia. Jest to wykwalifikowany fizjoterapeuta, którego czynności wymagają oczywiście potwierdzenia w postaci pisemnej zgody przez chorego (lub jego opiekuna). Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje rocznie jednemu pacjentowi maksymalnie osiemdziesiąt dni takich zajęć. Oczywiście rehabilitacja domowa może odbywać się również poza programem NFZ. Prywatne zabiegi w domu wiążą się jednak z koniecznością ponoszenia kosztów.

Rehabilitacja domowa

Rehabilitacja domowa niekiedy wzbudza wątpliwości. Chorzy i ich rodziny zastanawiają się często, czy rzeczywiście domowe zabiegi będą skuteczne dokładnie tak, jak te, które zostają przeprowadzane przez specjalistów w szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych, przychodniach, klinikach, gdzie przecież fizjoterapeuta ma dostęp do sprzętu, urządzeń i innych rzeczy, niezbędnych w takiej pracy. Czy zatem rehabilitacja domowa może być skuteczna? Czy nie okaże się, że przynosiła kiepskie rezultaty w porównaniu z tym, co można byłoby osiągnąć, ćwicząc w placówce? Na szczęście tego typu zmartwienia i obawy nie są uzasadnione. Rehabilitacja domowa jest tak samo wydajna, jak ta wykonywana w przychodniach czy gabinetach. Prowadzący stawia się u pacjenta ze wszystkim, co potrzebne. Dzisiejszy rynek medyczny oferuje podręczne, składane i przenośne łóżka, akcesoria i urządzenia, dlatego nie ma problemu, aby znalazły się one w domu chorego na czas zabiegów.

Zalety rehabilitacji domowej

rehabilitacja domowaWażnym atutem rehabilitacji domowej jest brak konieczności jeżdżenia do szpitala czy przychodni. Pacjent i jego rodzina, na którą spada obowiązek dowiezienia chorego do gabinetu, zostają zwolnieni z tej czynności. Oszczędzają zatem mnóstwo wysiłku, energii, czasu, zdrowia i nerwów. Transport osoby chorej nie jest prosty, często wymaga pomocy kilku osób, dysponowania odpowiednim pojazdem, wózkiem, kulami itp. Ponadto bardzo duża liczba pacjentów przyznaje się, że takie wizyty i zabiegi w obcym miejscu generują ogromną dawkę stresu, a to z kolei wpływa na efektywność całego procesu.

Zdenerwowanie, wstyd, nerwowość, a przez to napięcie całego ciała uniemożliwiają niekiedy poprawne wykonywanie ćwiczeń. O wiele lepiej osoby te funkcjonują w miejscu, które dobrze znają i w którym czują się całkowicie bezpiecznie, naturalnie i swobodnie. Jest to znacznie korzystniejsze dla przebiegu całej rehabilitacji. Intymność i możliwość poprawiania swego zdrowia i sprawności we własnych czterech ścianach sprzyja większej intymności i dobremu samopoczuciu. Trzeba mieć na uwadze, że niektóre osoby, zwłaszcza starsze, zwyczajnie nie chcą zgodzić się na sugestie lekarza i rodziny odnośnie konieczności wykonywania zabiegów poza mieszkaniem. W takiej sytuacji rehabilitacja domowa to jedyna metoda skłonienia ich do tego typu zajęć.

Ponadto również fizjoterapeuta może lepiej skupić się na swej pracy, gdy wykonuje ją w domu pacjenta. W szpitalach czy przychodniach przebywa wiele osób, często panuje chaos i rozgardiasz, dlatego indywidualne zajęcia poza palcówką mogą być korzystniejszym rozwiązaniem dla obu stron. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, np. pytając lekarza lub szukając potrzebnych informacji w sieci.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here