Nietrzymanie moczu – znajdź na nie sposób!

0
860
Nietrzymanie moczu – znajdź na nie sposób!

Problem nietrzymania moczu pojawia się u osób w różnym wieku. Różne mogą być również przyczyny jego występowania. Jedną z nich jest zapalenie dróg moczowych, które najczęściej dotyczy zakażenia pęcherza. Pomimo tego, że w tym przypadku ta uciążliwa dolegliwość zazwyczaj ma charakter przejściowy, niejednokrotnie bardzo mocno utrudnia pacjentom codzienne funkcjonowanie.

Poza zastosowaniem właściwych metod leczenia, które pomogą złagodzić przykre objawy i przyspieszą powrót do pełnej sprawności, podobnie jak w przypadku innych przyczyn odpowiedzialnych za problem nietrzymania moczu, warto sięgnąć po sposoby, które zmniejszą odczuwany dyskomfort. O jakich metodach mowa?

Przyczyny nietrzymania moczu – zapalenie dróg moczowych

Pojawienie się trudności z kontrolą pęcherza może pojawiać się na skutek działania różnych czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Nietrzymanie moczu może występować jako rezultat przebytych interwencji chirurgicznych, podejmowania zbyt dużego wysiłku – tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, zmian chorobowych – u mężczyzn na skutek przerostu gruczołu krokowego, na skutek zmian hormonalnych – u kobiet w okresie menopauzy. Zdarza się też, że utrata kontroli nad pęcherzem występuje jako jeden z symptomów istniejącego w organizmie stanu zapalnego.

Zapalenie dróg moczowych, bo o nim mowa, zazwyczaj dotyczy zakażenia pęcherza moczowego, do którego dochodzi w wyniku przeniesienia w głąb ujścia cewki moczowej, a dalej do pęcherza, bakterii (w zdecydowanej większości przypadków jest to bakteria E. coli) bytującej w jelicie grubym (stąd nazwa: pałeczka kałowa). Trafiające do dróg moczowych bakterie zaczynają się namnażać, wywołując zakażenie, a w rezultacie rozwój stanu zapalnego. Ze względu na budowę anatomiczną i wynikającą z niej krótszą cewkę moczową na zakażenia bardziej podatne niż mężczyźni są kobiety.

Jako że nietrzymanie moczu na skutek zapalenia dróg moczowych ma charakter przejściowy, zazwyczaj do zniwelowania problemu wystarcza usunięcie głównej przyczyny, a więc podjęcie leczenia w kierunku istniejącego w obrębie dróg moczowych stanu zapalnego.

Nie pozwól, by utrata kontroli nad pęcherzem pozbawiła Cię radości życia!

Problem nietrzymania moczu rozwijający się na skutek zakażenia pęcherza zazwyczaj ma charakter przejściowy, jednak nie oznacza to, że sam w sobie nie łączy się dla pacjenta z silnie odczuwanym dyskomfortem – wręcz przeciwnie. Podobnie jak w przypadku pozostałych rodzajów nietrzymania moczu, jego objawy są mocno uciążliwe dla pacjenta. W zależności od stopnia nasilenia mogą bardzo mocno utrudniać codzienne funkcjonowanie, a często wręcz je uniemożliwiać. Dlatego też tak bardzo ważne jest odbycie konsultacji lekarskiej i podjęcie zalecanych przez lekarza metod leczenia.

Zanim jednak nastąpi powrót do pełnej sprawności w zakresie kontroli nad pęcherzem, w czasie zmagania się z przykrymi dolegliwościami, warto wykorzystywać metody, które pozwalają zmniejszyć odczuwany dyskomfort. Do tych najważniejszych bez wątpienia należy przestrzeganie zasad higieny intymnej oraz stosowanie produktów higienicznych przeznaczonych dla osób zmagających się z problemem nietrzymania moczu. Wśród tych ostatnich najlepiej sprawdzają się chłonne wkładki, które w dyskretny sposób chronią przed przeciekaniem, zapewniając skuteczną ochronę i zniwelowanie nieprzyjemnych zapachów. Świetnie sprawdzają się na co dzień u osób, u których na skutek utraty kontroli nad pęcherzem dochodzi do mimowolnego upuszczania niewielkich ilości moczu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here