Jakie metody znieczulenia stosują dentyści?

0
917

Leczenie stomatologiczne niestety bardzo często kojarzy się z bardzo dużym bólem, dlatego też tak wiele osób obawia się wizyty u dentysty. Na szczęście w dzisiejszych czasach, dzięki znieczuleniu możliwe jest przeprowadzenie zabiegu stomatologicznego praktycznie bezboleśnie. Każda profesjonalna klinika oferuje swoim pacjentom znieczulenie miejscowe, dzięki któremu nawet leczenie kanałowe, może odbyć się bez większego bólu. Mało osób zdaje sobie sprawę jednak z tego, że istnieje bardzo wiele rodzajów znieczulenia. Całkowicie inaczej wykonuje się na przykład znieczulenie zębów w szczęce, niż w żuchwie. Dzięki rozwojowi medycyny istnieje także możliwość podawania znieczulenia bez iniekcji (zastrzyku). Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych osób, które chcą się dokładnie zapoznać z najpopularniejszymi metodami znieczulenia i przeciwwskazaniami do ich wykonania.

Jak działa znieczulenie i jakie są przeciwwskazania?

W trakcie znieczulenia dentysta podaje specjalny środek, który powoduje zatrzymanie przekazywania bodźców od poszczególnych receptorów znajdujących się w jamie ustnej bezpośrednio do mózgu. Znieczulenie wstrzykiwane przez stomatologa łączy się z kanałami sodowymi komórek nerwowych, dzięki czemu możliwe jest zatrzymanie bólu na pewien czas. Warto wyraźnie zaznaczyć, że podczas znieczulenia miejscowego blokowane są tylko impulsy bólowe. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że pacjenci są w 100% świadomi i odczuwają dotyk. Gdy środek znieczulający przestaje działać, to pacjenci stopniowo odzyskują czucie. Przed znieczuleniem należy poinformować stomatologa o przyjmowanych lekach, chorobach przewlekłych i alergiach. Większość leków znieczulających zawiera w swoim składzie dość wysokie stężenie adrenaliny, które niestety nie jest wskazane dla osób zmagających się z nadciśnieniem albo nadczynnością tarczycy. Szczególną ostrożność powinny zachować przede wszystkim kobiety w ciąży. Pamiętać należy również i o tym, że czas trwania znieczulenia miejscowego zależy tak naprawdę od indywidualnej tolerancji danego pacjenta. W razie potrzeby dawkę znieczulenia zwiększa stomatolog Rzeszów. Przy niektórych zabiegach dentysta może polecić również zażycie leków przeciwbólowych.

Jakie znieczulenie stosują dentyści?

Profesjonalna klinika stomatologiczna Rzeszów może zaproponować kilka różnych metod podawania leków znieczulających. Większość dentystów stosuje znieczulenie powierzchniowe. Specjalny lek znieczulający, może być dostępny w postaci żelu albo aerozolu, dzięki czemu łatwo go rozprowadzić po powierzchni śluzówki. Środek ten po kilku minutach przenika przez nabłonek, dzięki czemu może porazić drobne zakończenia nerwowe. Metoda ta bardzo często wykorzystywana jest przed wkłuciem docelowej igły znieczulającej. Stomatolog może zaproponować swoim pacjentom również znieczulenie nasiękowe. Jest to dość popularna metoda znieczulenia miejscowego, która w dużym skrócie polega po prostu na zdeponowaniu roztworu środka znieczulającego bezpośrednio pod błonę śluzową. Znieczulenie podawane jest za pomocą jednorazowej strzykawki z igłą. W nowoczesnych klinikach stomatologicznych stosuje się również specjalne strzykawki typu karpula. W razie potrzeby wykonuje się jedno albo kilka zastrzyków, które skutecznie blokują drobne gałązki nerwowe. Na samym końcu warto wspomnieć o znieczuleniu przewodowym, w którym to środek znieczulający podawany jest w okolicy pnia nerwu. Znieczulenie przewodowe doskonale sprawdzi się przy leczeniu zębów bocznych dolnych. O wyborze rodzaju znieczulenia decyduje pacjent i dentysta Rzeszów. W niektórych przypadkach niezbędna jest także konsultacja z lekarzem anestezjologiem.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach wskazaniem do wykonania znieczulenia miejscowego są niemal wszystkie zabiegi stomatologiczne. Na szczęście znieczulenie nie jest drogie i dostępne jest niemal w każdym profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, dlatego też nie ma żadnych podstaw do niepotrzebnego zadawania bólu. Z medycznego punktu widzenia bardzo ważne jest przede wszystkim to, aby dokładnie rozważyć rodzaj zastosowanego preparatu znieczulającego. W niektórych przypadkach wymagane jest wręcz zastosowanie środków znieczulających, które w swoim składzie nie zawierają substancji zwężających naczynia krwionośne. Znieczulenie może być niebezpieczne jedynie dla tych pacjentów, którzy są uczuleni na środek znieczulający. Osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały ze znieczulenia, powinny wykonać test alergiczny na środki znieczulenia miejscowego. Pamiętać należy również i o tym, że każdy organizm jest inny, dlatego też każdy pacjent może zupełnie inaczej reagować na podane znieczulenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here