Histeroskopia czyli sposób na to, by zajrzeć do wnętrza macicy

0
1087

Uważana za „centrum kobiecości” macica (z łac. ulterus), to żeński narząd rozrodczy, przypominający swoim kształtem nieco spłaszczoną gruszkę. Umiejscowiona w jamie miednicy mniejszej, między pęcherzem moczowym a odbytnicą, umożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionego jaja, a następnie jego rozwój (aż do momentu, gdy „powstały” z niego po licznych podziałach płód, osiągnie dojrzałość, umożliwiającą mu przeżycie poza organizmem matki). W razie konieczności, do jej wnętrza można „zajrzeć” przy pomocy mało inwazyjnej metody endoskopowej zwanej histeroskopią.

Na czym polega zabieg histeroskopii diagnostycznej?

Lekarz wykonujący zabieg wziernikowania macicy (histeroskopii), wprowadza do jamy macicy (przez pochwę i szyjkę macicy) histeroskop, czyli rodzaj przyrządu optycznego, dzięki któremu możliwe jest obejrzenie jej wnętrza. Uzyskiwany na monitorze obraz, może dodatkowo zostać zarejestrowany. Zabieg przeprowadzany jest na fotelu ginekologicznym, w tzw. pozycji ginekologicznej, najczęściej w znieczuleniu miejscowym lub też krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym.

Histeroskopia zabiegowa

W przypadku, gdy histeroskopia wykonywana jest celem przeprowadzenia zabiegu (np. pobrania wycinków do badań histopatologicznych, usunięcia zrostów, polipów czy mięśniaków podśluzówkowych) mówimy o histeroskopii zabiegowej. Od tej pierwszej różni się tym, że przez tulejkę histeroskopu, do jamy macicy wprowadzane są mikronarzędzia, umożliwiające precyzyjne wykonanie zabiegu. Zabieg histeroskopii powinien być wykonywany zaraz po ustaniu krwawienia miesiączkowego, a przez co najmniej 6 godzin przed jego planowanym terminem nie należy spożywać żadnych pokarmów, ani też przyjmować żadnych płynów (zalecenie w przypadku stosowania znieczulenia ogólnego). Miejscem, w którym można poddać się zabiegowi jest nie tylko szpital, ale także dysponująca odpowiednim sprzętem, profesjonalna klinika histeroskopii.

Kiedy warto rozważyć poddanie się zabiegowi histeroskopii?

Jako wskazania do wykonania zabiegu histeroskopii diagnostycznej, najczęściej wymienia się:

-problemy związane z zajściem w ciążę
-powtarzające się poronienia
-nieprawidłowości cyklu menstruacyjnego
-występowanie krwawień z dróg rodnych o nieustalonej etiologii
-obecność zmian rozrostowych endometrium
-stwierdzone nieprawidłowości w budowie macicy lub podejrzenie przerwania ciągłości jej ściany
-obecność zrostów (po zabiegach operacyjnych lub cesarskich cięciach), mięśniaków podśluzówkowych, polipów, przegród

Co ważne, po zabiegu, najczęściej pacjentka może od razu opuścić klinikę histeroskopii i wrócić do domu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here