Fala uderzeniowa a rehabilitacja

0
170
Fala uderzeniowa a rehabilitacja

Leczenie falą uderzeniową to niezwykle skuteczna technika wykorzystywana w rehabilitacji. To zdecydowanie jeden z najbardziej efektywnych sposobów leczenia przeciwbólowego w przypadku anomalii narzadów ruchu. Niezwykle duża skuteczność tej metody sprawia, że fala uderzeniowa jest często wykorzystywana oraz ma pozytywne opinie wśród chorych. Efektem fali uderzeniowej jest działanie znieczulające, i również znaczne wzmocnienie się ukrwienia w miejscu stosowania, odnowa oraz gojenie tkanek. Niezwykle istotnym jest fakt, iż terapia falami uderzeniowymi nie może być stosowana w ostrych stanach zapalnych oraz zaraz po wystąpieniu urazu.

Fala uderzeniowa a rehabilitacja

Fala uderzeniowa a rehabilitacjaFala uderzeniowa a rehabilitacja po zabiegu, czyli czy warto zdecydować się na ten rodzaj terapii. Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystuje się aparaty, jakie tworzą falę uderzeniową. Fala produkowana jest poprzez aparat na zewnątrz ludzkiego ciała. Głowica aparatu musi być niezwykle dobrze przyłożona – w miejscu o największej bolesności odczuwanej przez chorego. Bywa jednakże tak, iż miejsce dla głowicy ustala się dopiero na podstawie specjalnych badań, na przykład USG.

Zabieg trwa zazwyczaj od 5 do 10 minut. Czas trwania zabiegu zależy od typu schorzenia oraz jest indywidulanie dobierany. Należy także wybrać typ wykorzystywanych fal, częstotliwość impulsów i głębokość penetracji fal. Zazwyczaj wykorzystuje się 3-5 zabiegów raz albo dwa razy w tygodniu, lecz czasem należy zrobić dłuższy cykl -chociażby do 10 powtórzeń. Zabieg może wywoływać niewielki dyskomfort, lecz nie wymaga znieczulenia w trakcie rehabilitacji. Większość chorych niezwykle dobrze znosi zabiegi falami uderzeniowymi.

Kiedy zabieg falą uderzeniową przyniesie korzystne rezultaty?

Przeprowadzono dużo badań klinicznych, jakie potwierdziły efektywność fali uderzeniowej oraz bezpieczeństwo wykorzystywania owej metody. Gdyż jest to zabieg tak efektywny oraz nieinwazyjny, jest wszechstronnie wykorzystywany w leczeniu rozmaitych zaburzeń narządu ruchu. Większość pacjentów zaraz po pierwszym zabiegu czuje obniżenie dolegliwości bólowych oraz poprawę sprawności ruchowej. Znaczna poprawa albo chociażby ustąpienie dolegliwości występuje u 80% leczonych już po 2-3 zabiegach.

Czy leczenie falą uderzeniową może wywoływać jakieś niekorzystne skutki?

Odpowiednio przeprowadzony zabieg jest niezwykle bezpieczny oraz nie wywołuje poważnych efektów ubocznych. Niezwykle sporadycznie zdarza się, iż dolegliwości bóle zwiększą się nieznacznie po pierwszych zabiegach. Należy wykorzystać wtedy środki znieczulające, okłady z lodu oraz wykonywać dalsze zabiegi zgodnie z określonym cyklem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here