Endometroza to coraz powszechniejsze schorzenie. Jeszcze niedawno była niezwykle rzadko diagnozowana ze względu na mało swoiste objawy, jakie daje. Można je przypisać wielu innym, łagodniejszym schorzeniom, dlatego że stoi za nimi endometrioza.
Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/endometrioza-jak-sie-objawia/
Diagnostyka
Zdiagnozowanie endometriozy jest na ogół czasochłonne i wymaga wielu badań oraz wizyt u specjalistów. Możemy się jednak cieszyć, że podejście ginekologów do tych dolegliwości znacznie się zmieniło w ostatnim czasie. Niegdyś bagatelizowane, teraz poddawane kontroli testom. Problemem było też uznawanie przez same kobiety pewnych dolegliwości za tematy tabu. Nie mówiły o nich, nie zgłaszały ich lekarzom, uważając, że to normalne następstwa porodu czy też starzenia.
Objawy endometriozy
Czym więc się objawia endometrioza? Jakie dolegliwości powinny nam zapalić czerwona lampkę w głowie? Najczęstszym objawem są bardzo bolesne i obfite miesiączki. Panuje przekonanie, że podczas okresu kobiety źle się czują fizycznie i psychicznie oraz że bóle menstruacyjne są naturalne. Wiele kobiet nie widzi więc w tym nic niepokojącego, nawet gdy ból uniemożliwia im normalne codzienne funkcjonowanie. Poza bolesnymi skurczami brzucha podczas okresu, występują inne zaburzenia miesiączki – nierówne cykle, długie miesiączki. Konsekwencją są tez problemy z zajściem w ciążę. Innym objawem są bolesne stosunki. Sygnałem powinny być tez dla nas problemy z wypróżnianiem, jak również parcie na pęcherz. W moczu i kale może pojawiać się krew. Kobiety, chorujące na endometriozę często czują się osłabione, nękają je częste bóle brzucha.
Przyczyny choroby
Przyczyny endometriozy nie są do końca znane. Większość specjalistów uważa, że powoduje ja tak zwana wtórna miesiączka. Krew miesięczna cofa się wówczas do jajowodów ,powodując stany zapalne. Inni są przekonani, że za endometriozę są odpowiedzialne zaburzenia w budowie narządów rodnych. Możliwe też, że wpływ na jej wystąpienie mogą mieć skłonności genetyczne. Badania nad endometrioza nadal trwają, być może wkrótce uda się dowiedzieć więcej i pomóc rzeszom kobiet.
Przeczytaj też: http://www.czasnaterapie.pl/terapia-osoczem-bogatoplytkowym-kiedy-warto-skorzystac/