Dziecięca wyobraźnia: 3 zabawy dla dzieci, które wspomogą jej rozwój

0
753
Dziecięca wyobraźnia: 3 zabawy dla dzieci, które wspomogą jej rozwój

Jednym z najistotniejszych narzędzi poznawczych, kształtujących się w pierwszych latach życia dziecka, jest bez wątpienia wyobraźnia. Wbrew pozorom nie jest ona wyłącznie – jak zwykło się uważać – skłonnością do fantazjowania i bajania. Wyobraźnia, rozumiana jako zdolność twórczego myślenia oraz przewidywania, modyfikowania i uzupełniania pewnych schematów i scenariuszy, okazuje się niezwykle istotna na wszystkich etapach życia człowieka.

Jak więc najskuteczniej stymulować i rozwijać dziecięcą wyobraźnię? Niezrównane okazują się w tej kwestii przeróżne kreatywne zabawy dla dzieci, odpowiednio dopasowane do wieku malucha. Przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje 3 prostych ćwiczeń, które świetnie sprawdzą się jako domowy trening twórczego myślenia.

1. Nakrętkowe bajki

Pierwszy etap tej zabawy dla dzieci stymuluje przede wszystkim zdolności manualne malucha, ale zawiera też ekscytujący element tajemnicy, która wprawia wyobraźnię w ruch. Przygotuj:

  • kilkanaście plastikowych nakrętek po napojach
  • nożyczki
  • czarne flamastry
  • blok techniczny

Z arkuszy bloku technicznego powycinaj kółka, które będzie można umieścić w nakrętkach tak, by z nich nie wypadały. Następnie na każdym z takich kółek narysujcie wspólnie po jednej dowolnej rzeczy. Może to być wszystko, cokolwiek tylko przyjdzie Wam do głowy: piesek, morskie fale, chmura, lizak, banan. Gotowe obrazki powkładajcie do nakrętek.

Czas na etap drugi! Nakrętki wymieszajcie i poustawiajcie obrazkami do góry, a następnie losujcie po 5 z nich. Waszym zadaniem jest opowiedzieć historyjkę, która połączy wszystkie wylosowane elementy. Im bardziej bajkowo, tym lepiej!

2. Do czego to może służyć…?

Ważną funkcją wyobraźni jest umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów i wykorzystywania w tym celu nieszablonowego myślenia. W kształtowaniu tego aspektu bardzo pomagają zabawy, która pozwalają myślom płynąć swobodnie i nieskrępowanie. Dobrym przykładem może być gra w „Do czego to może służyć…?”.

Zacznijcie od wybrania dowolnego, ale dość charakterystycznego przedmiotu codziennego użytku – może to być np. szczoteczka do zębów czy wazon na kwiaty. Zadaniem dziecka (choć i Ty możesz się włączyć do tej zabawy dla dzieci) jest znalezienie jak największej liczby różnych zastosowań tego przedmiotu, także tych nierealnych, zabawnych i absurdalnych. Na szczoteczce do zębów może latać pomniejszona przez zaklęcie wiedźma, a w wazonie mogą się odbywać regaty olimpijskie mrówek. Nie ograniczajcie się!

3. Sztuka futurystyczna

Rysowanie to jedna z najlepszych form rozwijania wyobraźni, która niemal nigdy się dzieciom nie nudzi. Warto to wykorzystać, podrzucając szkrabom temat przewodni ich kolejnych dzieł. Niech spróbują narysować, jak według nich miejsce, w którym mieszkacie, będzie wyglądało za 100 lat. Z czego będą wznoszone budynki? Co będzie rosło w parkach? Czy będą jeszcze jeździć samochody, czy może pojawią się jakieś inne środki transportu? Oj, będzie się działo…

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here