Do czego służy szyna CPM?

0
1422

Ćwiczenia na szynie CPM są niezastąpione w czasie rehabilitacji kończyn. Zapobiegają skutkom unieruchomienia i przyspieszają powrót do sprawności. Kiedy warto stosować urządzenie, jak długo z niego korzystać i w jaki sposób ćwiczyć?

Czym jest szyna CPM?

Szyny CPM to urządzenia medyczne wykorzystywane w pourazowej i pooperacyjnej rehabilitacji kończyn dolnych. Sprzęt daje możliwość wykonywania ćwiczeń biernych stymulujących naturalny ruch kończyny w sposób ciągły i w kontrolowanym zakresie. Co ważne, ćwiczenia nie wymagają większych nakładów sił pacjenta, szyna pracuje za niego.

Szynę CPM wykorzystuje się w początkowym okresie rehabilitacji, co zapobiega pogłębianiu się problemów z mobilnością i zanikom mięśniowym.

Szukasz wysokiej jakości szyny CPM na wynajem? Sprawdź na https://www.brandvital.eu/

Dlaczego warto ćwiczyć na szynie CPM?

Ćwiczenia na szynie wspomagają prawidłowe krążenie krwi i limfy, dzięki czemu ryzyko wystąpienia obrzęków wywołanych zastojem płynów w unieruchomionej kończynie jest znacznie mniejsze. Jednocześnie chronią przed powstawaniem groźnych zatorów i ułatwiają wchłanianie krwawych wylewów podskórnych. Poprawiają efektywność procesów przemiany materii w stawach i gojenia się uszkodzonych chrząstek. Usprawniają gojenie więzadeł oraz zwiększają ich wytrzymałość. Stanowią ponadto formę profilaktyki zesztywnienia stawów

To również doskonałe przygotowanie do dalszych etapów rehabilitacji – pacjent stopniowo przygotowuje się do rozpoczęcia ćwiczeń czynnych.

Szyna rehabilitacyjna CPM - brandvital.eu

Wskazania do ćwiczeń na szynie CPM

Zastosowanie szyny rehabilitacyjnej CPM jest bardzo szerokie. Korzystanie z urządzenia zaleca się przede wszystkim pacjentom podczas leczenia i usprawniania stawu kolanowego i biodrowego np. po:

  • zwichnięciu i skręceniu stawu,
  • rehabilitacji po implantacji endoprotezy stawu,
  • artroskopii,
  • zabiegach rekonstrukcji kości z zespoleniem,
  • osteotomii,
  • rekonstrukcji więzadeł,
  • rozległych oparzeniach,
  • zapaleniach stawu w fazie ostrej,
  • zabiegach na tkankach miękkich okolicy stawu.

Ćwiczenia na szynie CPM wspomagają także mobilizację kończyny po długotrwałym unieruchomieniu (np. po złamaniu).

Jak ćwiczyć na szynie CPM ?

O tym, w jaki sposób i jak długo korzystać z szyny CPM decyduje fizjoterapeuta, znający specyfikę problemu pacjenta. Początkowo stosuje się niewielkie kąty zgięcia, zwiększając je stopniowo każdego dnia rehabilitacji. Zakres ruchów i częstotliwość ćwiczeń także ustala specjalista. Najczęściej przeprowadza się 2-3 zabiegi dziennie trwające 1-3 godziny, jednak należy podkreślić, że jest to kwestia indywidualna, a próba samodzielnego zaplanowania pracy na urządzeniu może negatywnie wpłynąć na postęp zdrowienia.

[H2] Ile kosztuje szyna rehabilitacyjna?

Cena szyny CPM, niestety, jest dość wysoka, sięga od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pacjenci najczęściej korzystają z wyposażenia ośrodków rehabilitacyjnych i szpitali, jednak, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach, problemem może być dostępność urządzeń.

Warto rozważyć wynajem szyny CPM. Wypożyczenie sprzętu umożliwia swobodne wykonywanie ćwiczeń w domu, a dodatkowo pozwala zmniejszyć koszty rehabilitacji. Zwykle urządzenie potrzebne jest jedynie czasowo i po powrocie do sprawności staje się zbędne. W renomowanych wypożyczalniach sprzętu medycznego (np. BRANDvital) możemy wynająć szynę CPM już za około 20 zł na dobę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here