Dieta bezglutenowa i bezmleczna

0
1481
dieta bezglutenowa

Kto z nas nie słyszał iż gluten jest szkodliwy? Teraz panuje moda by z naszego jadłospisu wyrzucać wszystko, co powszechnie uważane jest za złe lub kaloryczne. Niemalże każdy z nas rozmyślał o glutenie i o tym jaki ma wpływ na nasze zdrowie. Zaraz za zbożami wymieniane jest mleko, które też zaczyna pokrywać się złą opinią. Co jeśli połączymy oba zakazy? Czy jest to dieta dobra? A jeśli tak, to dla kogo?

Bez glutenu… czyli?

Gluten zawierają wszelkie produkty zbożowe. Naturalne produkty, których nie musimy się obawiać to: kukurydza, ryż, ziemniaki, soja, proso, gryka, tapioka, amarantus, maniok, soczewica, fasola, sago, sorgo, orzechy, a także mięso, owoce i warzywa. W związku z tymi zakazami nasza dieta bezglutenowa staje dość mocno uszczuplona i zrezygnować musimy z takich rzeczy jak pszenica czy orkisz. Spokojnie! Na rynku obecnie bez większego problemu znajdziemy takie produkty, które nie przekroczą w swoim składzie 20ppm glutenu, w związku z czym dostaną miano bezglutenowych. Są one droższe, ale coraz lepiej dostępne i smakowo dopracowane.

Bez mleka… czyli?

Czyli bez produktów pochodzenia mlecznego – a więc zarówno świeżego mleka jak i produktów mlecznych (np. kefir czy maślanka). Cała reszta produktów takich jak pieczywo, jaja, warzywa jest jak najbardziej dozwolona.

Kto nie je glutenu, a kto mleka?

Warto dodać iż zarówno w jednym jak i w drugim przypadku najważniejsze są zalecenia lekarskie. W przypadku diety bezglutenowej, największym powodem dla którego należy go odstawić jest celiakia. Jest to choroba trzewna, związana z nietolerancją frakcji białek, które zawarte są w ziarnach np. pszenicy. Spożywanie glutenu w przypadku tego schorzenia wiąże się z uszkodzeniami błony śluzowej jelit, co powoduje zanik kosmków jelitowych, na skutek czego jelito przestaje spełniać swoją funkcję. Objawy celiakii są szerokie, zaliczamy do nich między innymi biegunki, niedobory witamin, niedokrwistość z powodu żelaza. Wtedy konieczna jest dieta bezglutenowa.

dieta bezmleczna i bezglutenowa - czy to dobra dieta

W przypadku produktów bezmlecznych najczęstszym powodem ich odstawienia jest alergia na białka mleka lub na laktozę. Dlatego też oprócz mleka krowiego odstawia się produkty zawierające kazeinę,laktoalbuminę i laktoglobulinę. Objawy alergii są różne, zarówno skórne jak i jelitowo-żołądkowe. Zarówno w przypadku nietolerancji jak i alergii niezbędna jest opieka lekarska i wykonanie odpowiednich badań specjalistycznych, oraz dieta bezmleczna.

Do kogo skierowana jest dieta?

Odpowiedzmy sobie na pytanie czy opisywana dieta jest dobra dla każdego, nawet osoby zdrowej, która nie spotyka wyżej opisanych objawów? Oczywiście, to my sami decydujemy co jemy i jak jemy. Nie mniej jednak, jeśli chcemy wyeliminować zarówno gluten jak i produkty mleczne, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: czemu i czy naprawdę jest to dobre dla naszego organizmu? W przypadku diety bezglutenowej i diety bezmlecznej, najlepiej udać się do dietetyczki, która zapewni nam odpowiednie żywienie, dostarczenie witamin i stosowną dla nas kaloryczności. Tak duże ograniczenie może powodować spore niedobory czy nawet niedożywienie. W przypadku celiakii lub alergii na białka mleka sprawa jest prosta, bowiem od tego zależy nasze zdrowie. Jako iż jest to typowa dieta eliminacyjna zaleca się spożywanie odpowiedniej ilości warzyw, które dostarczą nam witamin i błonnika, a także ryb i mięs.

Jak wygląda dieta? Przykłady

Jest do dieta wymagająca sporej pomysłowości i sporego nakładu finansowego. Produkty sojowe czy bezglutenowe nadal na naszym rynku są niemalże 2krotnie droższe. By nasza dieta bezglutenowa czy dieta bezmleczna była urozmaicona, każdy przepis staramy się zmieniać, zachowując przy tym podstawowe zasady i zakazy. I tak oto na śniadanie dozwolone są omlety, kaszki jaglane czy pasty z ryb wędzonych. Na obiad spożyć możemy nadziewaną cukinię (np. komosą ryżową), kurczaka z warzywami, makaron bezglutenowy z pesto. Na kolację zaś sałatkę z czerwonej soczewicy czy zupę krem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here