38 tydzień ciąży – co dzieje się w ciele kobiety tuż przed porodem

0
1033
38 tydzień ciąży

Prawie do ostatniej chwili przed porodem twój organizm rozwija się do tego, żeby wydać na świat dziecko. Jest w nim mnóstwo potrzebnych zmian, które są pomóc ci sprowadzenie dziecka na świat. Sprawdź, jakie sygnały zapowiadają zbliżający się poród. Chociaż ciążę znajduje się za w całości donoszoną po 38. tygodniu, poród bez powikłań może wystąpić chociażby dwa tygodnie wcześniej. Zwykle bowiem maleństwo trochę młodsze jest dobre po narodzeniu do samodzielnej egzystencji (oddychania, ssania, wydalania etc.). I to, gdy powitasz je na świecie, zależy od wielu czynników. Także z tego, jak ty jesteś stworzona do trudów porodu. Ciąża może to iść chociażby 42 tygodnie i wszystko iż być w ciągu. Natura wie najlepiej, jak ją zakończyć.

Zmiany hormonalne przed porodem

Oczywiście zmiany hormonalne następują podczas całej ciąży. Teraz natomiast są ukierunkowane na poród. By dziecko mogło bezpiecznie przedostać się przez kanał rodny, macica musi się kurczyć, i jej szyjka sprawnie rozwierać. Już na 4–6 tygodni przed porodem szyjka winna się rozpulchniać, składać się miękka i podatna na rozwieranie. Za te mechanizmy odpowiada przede wszystkim mnóstwo substancji hormonalnych (progesteron, estrogeny, oksytocyna i prostaglandyny). Pod koniec ciąży jest nie a ich intensywna produkcja, jednak zmienia się odpowiedź na obecność tychże związków.

co dzieje się z kobietą w 38 tygodniu ciąży

Trening macicy przed porodem

Macica pod koniec ciąży waży już ok. kilograma. Już nie narasta, podobnie jak dziecko, więc i ty przestałaś przybierać na wadze. Parę tygodni przed porodem dno macicy, które dotychczas stale przesuwało się ku górze, obniża się. To nie tylko efekt ciążenia czy wagi samego mięśnia, a raczej aktywności jego ilości, czyli słodkiego maleństwa. Wielkie dziecko, a dokładnie jego główka, składa się w górnym obrębie kanału rodnego. Jest na tyle spore, że wpływa na położenie, a także kształt macicy. Ta zmiana ułatwi ci oddychanie, bo brzuszek „zejdzie” trochę w dół, a jego nowe położenie może wywołać liczniejsze oddawanie moczu, trudności z poruszaniem się czy ucisk strefie krocza. Żeby ograniczyć ilość wizyt w łazience, warto unikać napojów moczopędnych (np. kawa i herbata), nie jest natomiast niezbędne picie mniejszych ilości innych płynów (np. wody, soków). Macica, nim przystąpi intensywnie do pracy podczas akcji porodowej, musi troszkę potrenować. I jej rozciągnięcie i twardnienie, które pojawia się często zaraz po 20. tygodniu ciąży (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa lub skurcze przepowiadające), przed porodem może przybrać na sile. Bezbolesne rozciągnięcie macicy może trwać chociażby dwie minuty, natomiast zwykle okres jednego skurczu nie przekracza 30 sekund. Jak oraz będziesz czuła ucisk brzucha lub uciski w okolicy krzyża – to najprawdopodobniej rozpoczął się poród.

Oczyszczenie jelit przed porodem

Jeśli lada moment spodziewasz się porodu i niespodziewanie dopadły cię choroby ze strony układu pokarmowego, to dobrze nie jest symptom zatrucia. Luźne stolce i wielkie skurcze jelit to znak, że organizm oczyszcza się przed porodem. Zalegające wagi kałowe potrafią utrudniać akcję porodową, więc mądra natura funduje ci takie porządki. Do samoistnego oczyszczenia dochodzi zwykle dzień przed porodem lub w dniu porodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here