Udar mózgu a rehabilitacja

0
645
Rehabilitacja po udarze

Lekarze i statystyki biją na alarm. Z roku na rok coraz częściej i coraz młodsi ludzie padają ofiarą udaru mózgu. Ich stan i jakość późniejszego życia zależą głównie od tego, jak udar był rozległy, jak szybko została udzielona pomoc oraz kiedy była wdrożona i jak przebiegała rehabilitacja.

Warto więc znać pierwsze objawy udaru, bo czas tu działa szczególnie mocno na niekorzyść chorego

Warto więc znać pierwsze objawy udaru, bo czas tu działa szczególnie mocno na niekorzyść choregoUdar mózgu może być niedokrwienny, czyli powstać na skutek zablokowania dopływu krwi do mózgu, lub krwotoczny (tzw. wylew krwi do mózgu), gdy z uszkodzonych naczyń bezpośrednio do mózgu wylewa się krew. Objawy obu przypadków są podobne: wykrzywienie połowy twarzy z charakterystycznym opadaniem kącika ust, nagłe zaburzenie czucia lub drętwienie połowy ciała, trudności z mową. W przypadku pojawienia się wyżej opisanych stanów należy jak najszybciej wezwać pogotowie. Jeżeli pacjent w niedługim czasie po udarze mózgu trafi do szpitala, jest duża szansa na jego wyleczenie. Uważa się, ze nie powinno to nastąpić później niż 2 godziny od wystąpienia objawów. Szybka diagnoza, podanie odpowiedniego leku i potem stosowna do stanu chorego dieta zminimalizują zmiany neurologiczne.

Udar mózgu a rehabilitacja

Odmiennym jest zagadnienie udar mózgu a rehabilitacja. Powinna się ona rozpocząć jak najwcześniej, ale musi na to pozwolić stan chorego. O wszystkim zadecyduje prowadzący lekarz, oceniając m.in. stopień przywrócenia prawidłowego krążenia krwi, utratę masy mięśniowej i stan ogólny organizmu. Zbyt długie leżenie sprzyja powstawaniu odleżyn i zanikowi mięśni, zmniejszając szanse na odzyskanie sprawności.

Pożądanym jest, by chory był rehabilitowany kilka razy w ciągu dnia. Sprzyja temu umieszczenie go na oddziale rehabilitacyjnym w szpitalu. Rehabilitant będzie miał możliwość wykorzystania różnych przyrządów, co nie jest możliwe w domu chorego. Również obecność innych chorych zmniejsza stany depresyjne i sprzyja chęci podejmowania wysiłku. Chory musi współdziałać z rehabilitantem. Proces wychodzenia z choroby zależy w dużej mierze od jego zaangażowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here