Skurcze dodatkowe

3
740
skurcze dodatkowe

Choroby układu krwionośnego niewątpliwie należą do najpopularniejszych schorzeń w populacji ludzkiej. W obecnych czasach trudno jest znaleźć kogoś, kto nie zna osoby, zmagającej się z dolegliwościami takimi jak nadciśnienie tętnicze czy różnego rodzaju arytmie. Zazwyczaj choroby takie dotyczą osób starszych, jednakże zaczynają się pojawiać u coraz to młodszych pokoleń. Może być to wynikiem między innymi siedzącego trybu życia i niezdrowego odżywiania, ale warto pamiętać, że problemy z sercem często mają podłoże genetyczne, przez co trudno ich uniknąć.

Skurcze dodatkowe

Jeżeli dolegliwości stają się na tyle dokuczliwe, że wpływają na samopoczucie osoby, niezbędna jest wizyta u kardiologa aby zdiagnozować problem. Zazwyczaj kończy się to stosowaniem różnego rodzaju leków, które pozwalają poradzić sobie ze schorzeniem. Jednakże warto sprawdzić, czy korzystanie z leków jest naprawdę niezbędne. Często bowiem okresowe nieregularności w biciu serca są raczej niegroźnym problemem, z którym każdy zmaga się raz na jakiś czas. Tak też jest jeżeli chodzi o skurcze dodatkowe, jeden z najczęściej występujących problemów dotyczących rytmiki serca. Czym są skurcze dodatkowe? Otóż jest to wynik przejścia dodatkowego impulsu elektrycznego do komory serca. W wyniku tego osoba może odczuwać dość specyficzne, a niekiedy też nieprzyjemne uczucie w klatce piersiowej. Jeżeli problem się nasila, warto jest wykonać badanie takie jak EKG, które pozwala poznać źródło dodatkowego skurczu. Może być to bowiem objaw rozwijającej się choroby serca.

Co ma wpływ na nieregularną pracę serca?

Jednakże co jest równie ważne, każdy powinien pamiętać, że na pracę serca wpływają też inne czynniki. Wśród tych najważniejszych na pewno należy wymienić poziom różnego rodzaju minerałów we krwi, takich jak potas czy magnez. Często arytmie wynikają z dużego spożywania substancji takich jak kofeina czy nikotyna, które same w sobie mają olbrzymi wpływ na rytmikę serca. W niektórych przypadkach skurcze dodatkowe mogą być objawem silnych zaburzeń na tle nerwicowym. Tak więc problem skurczów dodatkowych może się okazać problemem, sięgającym znacznie dalej niż samo serce i potencjalne nieprawidłowości w jego działaniu.

Kluczowa jest dieta

W takiej sytuacji, kiedy nie uda się zdiagnozować żadnej konkretnej przyczyny dolegliwości takich jak skurcze dodatkowe, warto jest wrócić do podstaw i zacząć od zmian w diecie i trybie życia. Dbanie o to, aby dostarczyć do organizmu odpowiednie ilości magnezu, potasu i różnego rodzaju witamin, zwłaszcza witamin z grupy B, może okazać się kluczowe w zlikwidowaniu problemów z nieregularnym biciem serca. Dodatkowo częste uprawianie sportu i regularny wysiłek fizyczny mogą pomóc zarówno w uzyskaniu lepszej kondycji oraz w stanach niepokoju psychicznego, tym samym likwidując kolejną potencjalną przyczynę skurczów dodatkowych.

Jak zatem widać, skurcze dodatkowe to złożony problem, który może wynikać z wielu różnych przyczyn. Warto z tym walczyć zarówno z pomocą lekarza, ale także samodzielnie, wkładając więcej wysiłku aby zadbać o swoje zdrowie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here