Rehabilitacja ultradźwiękami

0
601
Rehabilitacja ultradźwiękami

Sonoterapia (inna nazwa terapii ultradźwiękami) polega na zastosowaniu drgań mechanicznych o częstotliwości wyższej niż 20kHz, co oznacza, że dźwięki te są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. W terapii ultradźwiękami najczęściej stosuje się fale o częstotliwości 1MHz i 3MHz. Terapia falami ultradźwiękowymi jest formą rehabilitacji mechanicznej, co oznacza, że fala wnika w głąb tkanek, gdzie dochodzi do tzw. mikromasażu tkankowego, który przyspiesza metabolizm komórkowy, a to z kolei może prowadzić do szybszej regeneracji. Drugim efektem wywoływanym przez fale ultradźwiękowe jest działanie termiczne, czyli rozgrzanie tkanek. To z kolei przekłada się w głównej mierze na rozluźnienie (na przykład napięć mięśniowych), a także zmniejszenie odczuwania dolegliwości bólowych. Działanie termiczne zwiększa także przepuszczalność skórną i to znalazło zastosowanie na przykład w rehabilitacyjnych zabiegach fonoforezy, kiedy podane naskórnie leki dzięki falom ultradźwiękowym mogą zostać wprowadzone w głąb tkanek i tam na nie oddziaływać.

Rehabilitacja ultradźwiękami

Rehabilitacja ultradźwiękamiRehabilitacja ultradźwiękami ma zastosowanie w wielu przypadkach. Głównymi efektami, które można osiągnąć dzięki sonoterapii są między innymi: zmniejszenie napięcia mięśni, przyspieszenie gojenia ran, zwiększenie rozciągliwości tkanek (na przykład w przypadku blizn pooperacyjnych) oraz działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne (dzięki możliwości wprowadzenia dzięki falom ultradźwiękowym leków przeciwzapalnych w głąb tkanek). Dlatego też terapia ultradźwiękami znajduje zastosowanie zarówno w rehabilitacji pozabiegowej, jak i w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów, czy chorób związanych z ich reumatoidalnym zapaleniem.

Zabieg falami ultradźwiękowymi najczęściej trwa kilka do maksymalnie kilkunastu minut i w zależności od potrzeb powinien być powtarzany mniej więcej co dwa dni. Występują także pewne przeciwwskazania do zastosowania u pacjenta sonoterapii. Do najważniejszych z nich można zaliczyć ciążę, posiadanie rozrusznika serca lub występowanie u pacjenta zaburzeń w krzepnięciu krwi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here