Rehabilitacja stawu biodrowego

0
1114
rehabilitacja stawu biodrowego

Uszkodzony staw biodrowy daje dość spore dolegliwości bólowe. Odczuwalny jest na co dzień i utrudnia normalne funkcjonowanie. Choremu ciężko się chodzi i nie może on wykonywać poważniejszych i intensywniejszych ćwiczeń fizycznych. Niektóre treningi mogą jednak wspomóc leczenie uszkodzonego stawu biodrowego i przyspieszyć jego rehabilitację. O ile będą wykonywane w sposób prawidłowy i z należytą ostrożnością. Taka domowa rehabilitacja stawu biodrowego powinna jednak wyłącznie uzupełniać rehabilitację odbywaną w gabinecie fizjoterapeutycznym. W przeciwnym wypadku domowymi ćwiczeniami można zrobić sobie jeszcze większą krzywdę. A do takiego efektu na pewno nikt nie chciałby doprowadzić.

Rehabilitacja stawu biodrowego

rehabilitacja stawu biodrowegoĆwiczenia wykonuje się zazwyczaj w jednym celu – mają one zmniejszyć odczuwalny ból i go zminimalizować. Treningi tego rodzaju zalecane są w różnych przypadkach i czasem sami fizjoterapeuci polecają je swoim klientom narzekającym na różnorodne bóle. Zazwyczaj są to bóle pleców, pachwin oraz właśnie dolegliwości stawu biodrowego, który uszkodzony daje o sobie znać nawet podczas zwykłego chodzenia. O ile ból nie jest zbyt intensywny i silny, można spróbować poradzić sobie z nim samodzielnie, decydując się na regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń i trzymając się swojego planu.

Proste ruchy rozciągną napięte i osłabione mięśnie, a także wzmocnią i usprawnią cały staw biodrowy, jednocześnie wpływając na otaczające go części ciała – same nogi oraz brzuch. Silniejsze mięśnie głębokie brzucha przytrzymają doskonale całą sylwetkę i odciążą sam staw biodrowy podczas chodzenia czy biegów. Zapobiegnie to ewentualnym kontuzjom i pogorszeniu się samej dolegliwości. A jak wykonywać ćwiczenia na obolały staw biodrowy? Jak powinien wyglądać taki trening rehabilitacyjny?

Trening rehabilitacyjny

Ból stawu biodrowego ulega zintensyfikowaniu podczas intensywniejszych aktywności fizycznych. Uniemożliwia bieganie, wspinanie się i utrudnia chodzenie, przez co zdecydowanie pogarsza jakość całego życia i nie pozwala normalnie go prowadzić. Ból może przybierać zróżnicowane postacie. Zazwyczaj objawia się mrowieniem kończyn oraz promieniuje na pozostałe części ciała, przeważnie dosięgając do nóg oraz okolic talii. Czasem, w skrajnych przypadkach, przechodzi nawet na mięśnie pośladkowe, więc podczas wykonywania treningów rehabilitacyjnych warto także na nich się skupić i spróbować je wzmocnić oraz ustabilizować.

Jeżeli jednak ból jest tak silny, iż chory zaczyna przez niego czuć się coraz gorzej, jest mu słabo, mdli go i wymiotuje, a także występują u niego poważne i mocno odczuwalne zawroty głowy, przed wykonaniem jakiegokolwiek treningu rehabilitacyjnego powinien on zwrócić się do profesjonalnego fizjoterapeuty i zapytać, czy wolno mu jest korzystać z tego rodzaju ćwiczeń. W skrajnych przypadkach nieraz zaostrzają one stan choroby, dlatego mimo iż mogą pomóc, trzeba na nie uważać i na pewno nie wolno z nimi przesadzać. Jeden trening na kilka dni w zupełności wystarczy.

Odpowiedni zestaw ćwiczeń

rehabilitacja stawu biodrowegoIdealny zestaw ćwiczeń mający na celu usprawnić nieprawidłowo działający staw biodrowy powinien składać się przede wszystkim z ćwiczeń rozciągających. Można je znaleźć na wielu stronach internetowych i od razu przeczytać, jak prawidłowo je wykonać. Przed samym rozciąganiem należy wykonać delikatną rozgrzewkę, gdyż rozciągając sztywne i zastałe oraz zimne mięśnie, można zrobić sobie krzywdę i albo je uszkodzić, albo całkowicie je zerwać. Kilkuminutowy bieg w miejscu, pajacyki wykonywane na stojąco lub lekkie podskoki w zupełności wystarczą, aby pobudzić organizm do pracy i rozgrzać ciało od środka.

Po zakończonej rozgrzewce należy przejść do delikatnego i statycznego rozciągania mięśni. Pochylając się do nogi bądź przechylając staw biodrowy, należy wytrzymać w takiej pozycji przez przynajmniej trzydzieści sekund i puścić ją, aż do rozluźnienia mięśni, następnie powtarzając czynność jeszcze przynajmniej jeden raz. Rozciągać trzeba się bardzo delikatnie i z wyczuciem – jeżeli ból jest zbyt silny, lepiej sobie odpuścić i poluzować trochę całe ciało. Jedynie prawidłowo wykonywane ćwiczenia mogą człowiekowi pomóc, a nie zaszkodzić.

Aktywność fizyczna

Rehabilitacja stawu biodrowego może również uwzględniać inne aktywności fizyczne. Doskonałym wyborem dla osób, które mają problemy ze swoim stawem biodrowym, będzie zwykłe pływanie – doskonale rozluźniające napięte mięśnie i delikatnie pobudzające do pracy całe ciało. Podczas pływania istnieje minimalne prawdopodobieństwo zrobienia sobie jakiejkolwiek krzywdy i pogorszenia swojego stanu. Jeżeli jednak komuś nie odpowiada tego rodzaju aktywność, zawsze może on spróbować swoich sił w jodze, która także jest idealnym sportem dla osób mających pewne kontuzje. Dobrze wybrana aktywność fizyczna każdemu pozwoli szybciej odzyskać pierwotną sprawność.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here