Rehabilitacja ruchowa

0
585
Rehabilitacja ruchowa

Rehabilitacja ruchowa to istotna dziedzina rehabilitacji. Korzystają z niej chorzy po urazach oraz zabiegach ortopedycznych, osoby z zaburzeniami neurologicznymi, i chociażby atleci, jacy po prostu dbają o zdrowie własnych mięśni oraz stawów. Na czym polega rehabilitacja ruchowa?

Rehabilitacja ruchowa

Rehabilitacja ruchowaRehabilitację dzieli się na dwa główne typy: rehabilitację ortopedyczną oraz neurologiczną. Rehabilitacja ortopedyczna jest szczególnie znana – dotyczy chorych po długim unieruchomieniu. Szczególnym typem rehabilitacji jest rehabilitacja neurologiczna. Chorzy kwalifikowani są do niej: po urazach ośrodkowego układu nerwowego (mózgu oraz rdzenia kręgowego), po nagłych stanach dotyczących mózgu (udar niedokrwienny albo krwotoczny) lub w trakcie długotrwałych dolegliwości takich jak choroba Parkinsona lub stwardnienie rozsiane.

Kinezyterapia

Istotnym składnikiem rehabilitacji ruchowej jest kinezyterapia. Jest to niezwykle powszechny typ rehabilitacji. Polega na ćwiczeniu danej partii mięśni. Niezwykle istotne jest czynne wykonywanie ćwiczeń. Pacjent sam musi wykonywać ćwiczenia. Rehabilitant tylko kontroluje wykonywane ruchy, radzi jak ćwiczyć oraz dostosowuje ćwiczenia do konkretnej partii mięśni oraz do unieruchomionego wcześniej stawu. Chociaż ćwiczenia nie są ciężkie, wielokrotnie sprawiają problem unieruchomionym chorym oraz mogą być nieprzyjemne. Jednakże duża efektywność tejże metody rehabilitacji powoduje, iż stanowi ona podstawę efektywnego oraz pełnego powrotu do zdrowia.

Balneoterapia

Do rehabilitacji ruchowej kwalifikujemy balneoterapię. Balneoterapia to pojęcie obejmujące zabiegi fizjoterapeutyczne połączone z zastosowaniem wody ze źródeł naturalnych (mineralnych). W zakres balneoterapii wchodzą natryski, kąpiele, masaże podwodne, bicze wodne, okłady, i również picie wód mineralnych oraz inhalacje. Balneoterapia łagodzi ból oraz leczy przewlekłe stany zapalne. Ośrodki oferujące balneoterapię rozwodzą się nad ilością korzyści tej metody rehabilitacji.

Biofeedback

Twoje ciało stale przekazuje sygnały, jakich nie jesteś w stanie wychwycić. Nie odczuwasz ich, zatem nie skupiasz się na ich kontrolowaniu. Fale mózgowe, oddech, napięcie mięśniowe tworzone z każdego mięśnia Twojego ciała, z warstwy skóry… Wszelkie te czynności mogą pomóc Ci wyćwiczyć umysł, nauczyć się kontrolować ciało, dobrze koncentrować uwagę oraz skutecznie odpoczywać. W tym celu wykorzystywany jest biofeedback. Biofeedback to inaczej biologiczne sprzężenie zwrotne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here