Rehabilitacja lecznicza

0
903
rehabilitacja lecznicza

Obecnie wszyscy staramy się być aktywni fizycznie i próbujemy regularnie uprawiać różnorodne sporty. Zapisujemy się na siłownię bądź dołączamy do klubów fitness i zaczynamy podnosić ciężary w celu budowania dodatkowej masy mięśniowej, która wspaniale usprawnia i ujędrnia całe nasze ciała. Oprócz tego biegamy i w wolnym czasie jeździmy na rowerze. Chcemy popracować nad swoją ogólną kondycją i zwiększyć wydolność całego organizmu, a przy okazji spalić wszystkie zbędne kilogramy i wyszczuplić sylwetkę. Ruch jest dla nas dobry. Zwłaszcza ten wykonywany na świeżym powietrzu. Gdyż dzięki niemu jesteśmy sprawniejsi, cieszymy się lepszą odpornością i możemy znacznie efektywniej radzić sobie z atakami różnych wirusów i bakterii. Czasem jednak zbyt intensywnie wykonywane treningi kończą się dla nas okrutnie. Doznajemy urazu lub uszkadzamy sobie jakąś kończynę. Wówczas z pomocą przychodzi nam rehabilitacja lecznicza.

Rehabilitacja lecznicza

rehabilitacja leczniczaW przypadku kontuzji na długie miesiące jesteśmy później wyłączeni z ćwiczeń i musimy skupiać się wyłącznie na odpoczynku. W takich przypadkach chcemy jak najszybciej dojść do prawidłowego zdrowia. Aby ponownie zająć się ukochaną aktywnością. Dlatego dosyć często decydujemy się na rehabilitację. Rehabilitacja lecznicza zawsze przysługuje nam w takich przypadkach. O ile regularnie płacimy za swoje ubezpieczenie zdrowotne – albo robi to za nas nasz pracodawca. Skorzystajmy więc z tej dodatkowej i bezpłatnej opcji. A szybciej pokonamy wszystkie swoje urazy i będziemy mogli znowu wyruszyć na wspaniałą wycieczkę rowerową bądź ponownie podnosić ukochane ciężary na siłowniach.

Po co nam rehabilitacja?

Jeżeli odpowiednio wcześnie zapiszemy się na rehabilitację leczniczą, bardzo szybko zapomnimy w ogóle o tym, że kiedykolwiek wcześniej mieliśmy problemy z urazami czy różnymi schorzeniami mięśni. Dobrze przeprowadzona pozwoli nam odzyskać pełną sprawność fizyczną, wpływając jednocześnie znacząco na nasz stan psychiczny. Nie jest to bez znaczenia. Przyzwyczajeni do regularnego wysiłku i systematycznych treningów siłowych bądź aerobowych czujemy się znacznie gorzej, gdy nie możemy pójść do swojego klubu fitness i nie wolno nam jest nawet przebiec tych kilka kilometrów czy przejechać się przez kilka minut na rowerze.

Nie mamy co zrobić ze swoim wolnym czasem, zaczynamy się nudzić i przeznaczamy go na zajmowanie się bezsensownymi czynnościami, które w żadnej mierze nas nie satysfakcjonują i nie interesują. Zazdrościmy ludziom, którzy wciąż spotykają się na siłowniach i w sportowych klubach i rezygnujemy ze spotkań z kolegami czy koleżankami, gdy zapraszają nas oni na wspólną grę w piłkę nożną. Nasz stan psychiczny coraz bardziej się pogarsza. A jeśli nie postaramy się go naprawić, być może już niedługo nabawimy się poważniejszych problemów z depresją i już na nic nie będziemy mieć ochoty. Rehabilitacja lecznicza częściowo jest w stanie temu wszystkiemu zapobiec. Jeśli tylko mamy taką okazję, po prostu z niej skorzystajmy i poprawmy jakość całego swojego życia.

Rodzaje rehabilitacji

Istnieją różne warunki, w jakich przeprowadza się rehabilitację leczniczą. W przypadku gdy nasze urazy pozwalają nam poruszać się samodzielnie i jesteśmy w stanie normalnie chodzić, możemy skorzystać z warunków ambulatoryjnych i regularnie spotykać się oraz pracować nad swoim ciałem z fizjoterapeutą bądź rehabilitantem. Jeżeli jednak nasz stan jest na tyle poważny, iż nie potrafimy nawet samodzielnie wstać z łóżka czy przejść się kilku metrów, idealnym wyborem będzie leczenie domowe. Fizjoterapeuta lub rehabilitant sam zacznie dojeżdżać do naszego domu, by w komfortowych dla nas warunkach przeprowadzać różne programy leczenia.

Gdybyśmy natomiast potrzebowali całodobowej opieki, a nasza rodzina czy bliscy nie byliby nam jej w stanie zapewnić, musielibyśmy zgłosić się na oddział dzienny bądź do odpowiedniego ośrodku, w którym zostalibyśmy na cały okres rehabilitacji. Istnieje również możliwość przeprowadzania rehabilitacji stacjonarnej. Najlepiej sami zapoznajmy się z tymi zróżnicowanymi opcjami i wspólnie ze swoim lekarzem ustalmy, która z nich będzie dla nas najbardziej odpowiednia i najlepsza.

Przebieg rehabilitacji

rehabilitacja leczniczaRehabilitacja lecznicza niemalże w każdym przypadku ma dość podobny przebieg. Rozpoczyna się od wykonania podstawowych i bardziej specjalistycznych badań lekarskich, dzięki którym prowadzący nas lekarz ocenia stan naszego zdrowia i może dokładniej zdiagnozować konkretną przypadłość. W razie potrzeby otrzymujemy skierowania na dodatkowe konsultacje. A później bierzemy udział w testach czynnościowych. Lekarz dokonuje oceny naszej aktywności ruchowej oraz różnorodnych odruchów. A później ustala samo leczenie i kieruje nas do właściwego specjalisty. Możemy otrzymać np. skierowanie do fizjoterapeuty. Rozpoczynamy wtedy główną rehabilitację i cieszymy się swoim polepszającym się stanem zdrowia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here