Rehabilitacja kręgosłupa – kiedy jest potrzebna i na czym polega?

0
1106
Rehabilitacja kręgosłupa – kiedy jest potrzebna i na czym polega

Bolące plecy dotykają wielu osób – nie tylko w starszym, ale i młodszym wieku. Wtedy bardzo pomocna może okazać się rehabilitacja kręgosłupa.

Gdy boli kręgosłup, wówczas nie warto go lekceważyć. Nadmierne przeciążenia pleców mogą prowadzić do zaostrzenia dolegliwości, a także do rozwoju wielu chorób. W takich przypadkach pomóc może rehabilitacja, która zniweluje ból i pomoże w poprawie sprawności całego organizmu.

Kręgosłup – podstawowy element szkieletu ciała człowieka

Kręgosłup jest bardzo ważną częścią ciała człowieka, a dokładnie jego układu szkieletowego. Utrzymuje on pionową postawę ciała, a także związany jest z wieloma mięśniami. Dzięki temu pomaga w poruszaniu się. Chroni również rdzeń kręgowy, który jest kluczowym elementem układu nerwowego.

U człowieka kręgosłup składa się z pięciu odcinków, a mianowicie są to:

 • odcinek szyjny
 • odcinek piersiowy
 • odcinek lędźwiowy
 • odcinek krzyżowy
 • odcinek guziczny

W związku z tym dysfunkcje czy też urazy kręgosłupa mogą powodować nawet bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Mogą znacznie zmniejszać jego komfort życia, powodować trudności w poruszaniu się, wykonywaniu codziennych obowiązków.

W takich przypadkach dużym wsparciem może być rehabilitacja. Usługi w tym właśnie zakresie oferuje między innymi działająca w mieście Kraków Klinika Osteopatii oraz Fizjoterapii Rehaorthopedica.

Skąd biorą się bóle pleców?

Niestety, kręgosłup każdego dnia poddawany jest wielu obciążeniom, które mogą prowadzić do jego nadwyrężenia, a w konsekwencji do bólów.

Dolegliwości bólowe kręgosłupa podzielić można na różne rodzaje, w tym:

 • bóle zwyrodnieniowe – jako konsekwencje zwyrodnień stawów
 • bóle reumatyczne – związane z chorobami stawów
 • bóle neurogenne – dotyczące układu nerwowego
 • bóle urazowe – występują po urazach

W większości przypadków bóle kręgosłupa powiązane są z nadmiernym obciążeniem, na przykład podczas pracy, siedzącym trybem pracy, małą ilością ruchu, a także nadwagą i otyłością.

Zdarza się jednak, że są one powodowane określonymi dolegliwościami, na przykład wypadnięciem dysku, naciągnięciem mięśni, zwyrodnieniami, procesami zapalnymi. Mogą także być powiązane z poważniejszymi schorzeniami, na przykład z nowotworami.

Wobec tego wtedy, gdy kręgosłup boli od dłuższego czasu lub bóle powracają, warto udać się do lekarza, który będzie mógł wtedy zalecić odpowiednią diagnostykę w kierunku wykrycia dolegliwości kręgosłupa.

Rehabilitacja kręgosłupa – ulga dla bolących pleców

Leczenie bólów kręgosłupa zależne jest od ich przyczyny. Zaleca się między innymi farmakoterapię, odpowiednie ćwiczenia na plecy, a niekiedy konieczne jest podjęcie interwencji chirurgicznej.

Ponadto, w większości przypadków zalecana jest także rehabilitacja. Obecnie do dyspozycji jest szeroka gama zabiegów rehabilitacyjnych, które skoncentrowane są na uldze w bólu oraz przywróceniu sprawności u pacjenta.

Rehabilitacja kręgosłupa może polegać na zastosowaniu poniższych metod:

 • masaże lecznicze – prowadzane przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę
 • terapia manualna – łącząca w sobie ćwiczenia fizyczne wraz z masażami za pomocą odpowiednich technik manualnych
 • fizykoterapia – pełna paleta metod leczniczych, w tym hydroterapia, balneoterapia, laseroterapia, magnetoterapia, termoterapia, w tym krioterapia, elektroterapia i inne metody terapii wykorzystujące fizyczne oddziaływanie na bolący obszar

Podsumowując, gdy kręgosłup boli i ogranicza ruchomość, rehabilitacja z pewnością pomoże w przywróceniu sprawności oraz pozbyciu się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych! 

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here