Problemy ze snem – skąd się biorą?

0
211
Problemy ze snem

Kłopoty z zasypianiem dotykają coraz szerszego grona osób i nie ma co ukrywać – mogą poważnie wpływać na codzienne funkcjonowanie. Dotyczą one też Ciebie? Sprawdź, skąd się biorą problemy ze snem.

Kłopoty z zasypianiem – co może być ich powodem?

O tym, jak ważny jest zdrowy sen, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W czasie snu zachodzi wiele istotnych procesów w organizmie (jak np. utrwalanie zapamiętanych informacji czy zdolności), ale przede wszystkim dochodzi do regeneracji. Dlatego też po przespanej nocy możesz podejmować kolejne wyzwania – czy to zawodowe, czy też jakiekolwiek inne.

Wielu osobom często doskwierają jednak kłopoty związane z zasypianiem. Ich powodów może być bardzo wiele, zawsze jednak należy podjąć wszelkie możliwe kroki, aby je jak najszybciej wyeliminować.

Najczęstszą przyczyną problemów z zasypianiem jest stres, zwykle chodzi tu o długotrwały stres. Źródła stresu mogą być różnorodne i zależą od osobniczej zdolności adaptacji do występujących stresorów. W końcu ta sama sytuacja może wywoływać różne objawy u każdego z nas. Z kolei kłopoty z zasypianiem mogą skutkować przemęczeniem, rozdrażnieniem, pogorszeniem samopoczucia i samooceny, a tym samym oddziaływać na twoją aktywność w pracy, domu czy na studiach.

W wielu przypadkach za problemy ze snem odpowiada też nieprawidłowy tryb życia. Pojęcie to jest oczywiście bardzo szerokie, warto więc skupić się na nim nieco dokładniej. Z pewnością bardzo istotna jest twoja codzienna dieta. Jadłospis powinien być zbilansowany i skonstruowany w taki sposób, aby w menu nie zabrakło wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. W razie potrzeby korzystaj też z suplementów diety, które ułatwią ci zasypianie wieczorem.

W tryb życia wpisuje się także wspomniana już wcześniej aktywność fizyczna, a raczej jej brak. Systematyczne ćwiczenia czy też rekreacja ruchowa nie tylko wzmagają wydzielanie endorfin, ale też są formą wysiłku, po którym organizm wymaga regeneracji – a więc łatwiej oddasz się w ramiona Morfeusza.

Zdrowy sen – ile godzin snu potrzebujesz?

Wbrew pozorom bardzo trudno określić, ile snu potrzebuje twój organizm. Zgodnie z badaniami uznaje się, że dorosły człowiek powinien każdej nocy spać około 7-8 godzin. Z pewnością znasz jednak osoby, które potrzebują znacznie mniej lub też więcej snu.

Wynika to z faktu, iż czas regeneracji organizmu podczas snu związany jest z wieloma czynnikami, jak choćby wiek, prowadzony tryb życia, odporność na stres czy indywidualne predyspozycje. A ile godzin snu ty potrzebujesz, aby rano budzić się w doskonałej formie?

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here